logo

Pantonogram jamy ustnej

Pantonogram, nazywany również zdjęciem panoramicznym, to dwuwymiarowe zdjęcie rentgenowskie szczęki oraz otaczających ją struktur i tkanek. Badanie rentgenowskie polega na prześwietleniu określonej części ciała niewielką dawką promieniowania jonizującego w celu uzyskania obrazu wnętrza badanych struktur. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku zdjęcia panoramicznego, które daje płaski obraz zakrzywionej struktury, ukazując całą szczękę na jednym zdjęciu.

Co przedstawia pantonogram?

Pantonogram Warszawa to zdjęcie rentgenowskie całej jamy ustnej, przedstawiające obraz górnej i dolnej szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych, wszystkich zębów i zatok. Obecnie zdjęcia zębów Warszawa są podstawowym badaniem przesiewowym, które powinno być wykonywane przynajmniej raz na dwa lata, aby dostarczyć dodatkowych informacji o stanie tkanek jamy ustnej niewidocznych podczas zwykłego badania. Zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej i jej okolic może pomóc dentyście w wykryciu problemów, takich jak złamania kości, torbiele, uszkodzone zęby, infekcje i nowotwory. Zdjęcie panoramiczne jest również wykorzystywane do planowania i zakładania implantów, protez dentystycznych i aparatów ortodontycznych. W dobrej klinice stomatologicznej takie badanie to podstawa. U dzieci pantomogram jest przydatny do monitorowania wzrostu zębów. Stomatolog może określić, czy należy interweniować, aby zapobiec powikłaniom i wzajemnemu zrastaniu się zębów.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Przed zabiegiem zostaniesz poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów lub metalowych przedmiotów, które mogłyby zakłócić obraz rentgenowski. Następnie zostaniesz przykryty kamizelką ołowianą, która chroni resztę ciała przed promieniowaniem miękkim, pochodzącym z rozproszenia wiązki głównej skierowanej na obszary poddane promieniowaniu rentgenowskiemu. Chroni ona narządy wrażliwe na promieniowanie. Obecnie badanie wykonuje się przy użyciu technologii cyfrowej, co kilkakrotnie zmniejsza dawkę promieniowania w porównaniu z klasycznymi badaniami, w których wykorzystuje się kliszę fotograficzną.

Comments are closed