logo

Zabieg wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym pozwala skutecznie poprawić wygląd Twojego uśmiechu. Czy metody wybielania zębów różnią się znacząco? Czy warto zapłacić więcej za profesjonalny zabieg w gabinecie.

 

Wybielanie zębów – metody domowe i gabinetowe

 

Jak już wcześniej wspomniałem metody wybielania możemy podzielić na domowe, domowe z nakładami przygotowanymi w gabinecie stomatologicznym i gabinetowe. Kiedy myślimy o domowych nieprofesjonalnych sposobach wybielania, to mamy na myśli pasty, paski oraz nieindywidualizowane(sklepowe) nakładki wybielające. Ceny past wybielających zaczynają się od 20 pln, ale czy za tę sumę uzyskamy jakikolwiek efekt? Niestety pasty wybielające usuwają zazwyczaj tylko osady i przebarwienia, mogą podtrzymywać efekt profesjonalnego wybielania zębów. Niestety pasty wybielające są mniej łagodne dla zębów i przy ciągłym stosowaniu mogą wycierać zewnętrzną część zęba, zwaną szkliwem.

Paski wybielające kosztują około 50 pln. Prawidłowe założenie pasków na zęby bywa często nie możliwe i preparat wybielający może podrażnić dziąsła, a nawet doprowadzić do nadwrażliwości zębów.

Na koniec zostawiłem sklepowe nakładki wybielające (koszt 100-200 pln). Takie nakładki po uformowaniu wyglądają prawie tak samo jak nakładki wykonywane w gabinetach. Niestety uniwersalny rozmiar nie zapewnia ochrony dziąseł i jak w przypadku pasków może doprowadzić do podrażnień i nadwrażliwości.

Stosowanie domowych nieprofesjonalnych metod wybielania jest jak z grą na loterii, czasem może się udać, ale zazwyczaj zrobimy sobie więcej złego i nie osiągniemy efektu śnieżnobiałego uśmiechu.

Wybielanie gabinetowe jest wykonywane przez profesjonalny personel, lekarza lub dyplomowaną higienistkę. Nasz profesjonalny personel oceni, czy zęby są zdrowe i można je bezpiecznie wybielić.

Wracając do głównego tematu ceny profesjonalnego wybielania. W naszym gabinecie możemy wybrać między wybielaniem lampą Beyond (koszt 1200 pln) oraz wybielaniem nakładkowym (koszt 1000 pln). Efekt wybielania zależy od wielu czynników, między innymi od koloru zębów przed wybielaniem, ale także od mineralizacji kości zęba (zębiny) i czasu trwania samego wybielania.

Czym różnią się te metody? Czy któraś daje lepsze efekty i jest trwalsza? Obie metody są tak samo skuteczne i gdyby nie to, że jako gatunek ludzki, lubimy chodzić na skróty, to polecałbym metodę nakładkową. Zaraz postaram się wyjaśnić, dlaczego.

 

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów?

 

Wybielanie lampą i materiałami Beyond daje spektakularne efekty, zęby stają się jaśniejsze o kilka odcieni. Nie powoduje prawie nadwrażliwości, jednak ze względu na to, iż nasz mózg szybko przyzwyczaja się do zmian, przestajemy po krótkim czasie widzieć efekty, mimo tego, że kolor zębów się niewiele zmienił. Honorarium płacimy za 3 sesje po 20 minut i jeśli chcemy powtórzyć 60 minut wybielania musimy niestety zapłacić kolejne 1200 pln.

Jak już podkreślałem obiema metodami osiągniemy takie same efekty, jednak zęby w nakładkach do wybielania, zamiast 60 minut, potrzebują około 24 godzin. Niestety większość z nas jest mocno zajęta przez większość dnia, a dodatkowo w nakładach ciężko się mówi i nie powinno się pić i jeść, idealnym czasem na wybielanie wydaje się czas przeznaczony na sen. Niestety tu pojawia się główna wada wybielania nakładkowego, nakładki powinniśmy zdjąć maksymalnie według producenta po 4-6 godzinach (my polecamy maksymalnie 4 godziny), ze względu na występujące podrażnienia zębów i dziąseł. Aby uniknąć nieprzyjemnych odczuć powinniśmy nastawić budzik i wstać po 4 godzinach, przepłukać buzię wodą i pójść spać. Czy jest to wykonalne, jest, ale z doświadczenia wiem, że zazwyczaj nakładki zdejmowane są po przebudzeniu. Niestety powoduje to nadwrażliwość na zimne, ciepłe, kwaśnej słodkie napoje i pokarmy.

Co wybrać. Osobiście polecam wykonanie raz 3 sesji lampą Beyond a na przykład po 30 dniach wykonanie nakładek, dla podtrzymania efektu. Strzykawka materiału kosztuje koło 40 pln i wystarcza na 2 sesje wybielania. Takie nakładki możemy założyć na 60 min i efekt wybielania pozostanie, bez konieczności wizyty u stomatologa.

 

Zapraszamy 

Dentyści pod Jedynką

Comments are closed