logo

Botoks (toksyna botulinowa)

Zabiegi przeprowadzane z użyciem botuliny są bezpieczne i na ogół bezbolesne. Lekarz podaje małą dawkę botoksu, która czasowo osłabia wybrane mięśnie mimiczne, doprowadzając dowygładzenia zmarszczek mimicznych. Stosowanie terapii co około pół roku nie pozwalana pogłębianie zmarszczek mimicznych. Rezultat jej zastosowania uwidacznia się już kilkanaście dni po wizycie w gabinecie i utrzymuje z reguły przez kilka miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu miejsce podania toksyny może być zaczerwienione, wrażliwe na dotyk i lekko opuchnięte.

Toksyny botulinowej nie należy stosować:

  • w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.
  • u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, również przyjmujących leki przeciwkrzepliwe
  • u pacjentów z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego

Ze względu na możliwość przemieszczenia podanej dawki poza miejsce podania należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich po wizycie w gabinecie, aby uniknąć powikłań. Do rzadkich komplikacji po botoksie należą m.in.: porażenie niewłaściwych miejsc na skutek przemieszczenia się toksyny lub opadanie powiek. Jeśli podana dawka była zbyt duża, mogą wystąpić kłopoty z ekspresyjną mimiką (efekt twarzy „bez emocji”).

Jak zatem należy zachowywać się po podaniu botuliny, aby zapobiec powikłaniom? Zalecenia po botoksie nie są skomplikowane, a ich stosowanie nie pozwoli na przemieszczenie się leku w niewłaściwy obszar. Zazwyczaj wystarcza stosować się do nich przez rekomendowany czas, aby z powodzeniem uniknąć większości powikłań.

Po zabiegu z użyciem botuliny:

  • przez kilka godzin nie należy dotykać, uciskać miejsc które były ostrzykiwane. Nie należy spożywać alkoholu przez 24 godziny od zabiegu,
  • przez pierwszych kilka dni zabronione jest używanie kosmetyków złuszczających skórę i robienie masażu twarzy, a przez co najmniej miesiąc nie należy wykonywać makijażu permanentnego i przeprowadzać zabiegów z użyciem lasera,
  • przez tydzień nie powinno się: korzystać z sauny, solarium i komór leczenia zimnem, analogicznie niewskazane są także przedłużona ekspozycja na słońce i mróz.

Odpowiedzialne potraktowanie zaleceń pozwala uniknąć komplikacji takich jak opadanie powiek czy osłabienie mięśni. Choć komplikacje są czasowe to lepiej przestrzegać zaleceń lekarza i nie ryzykować ich wystąpieniem.

Masz pytania, chcesz umówić wizytę?