logo

Kiedy iść do dentysty w ciąży?

Wokół leczenia zębów w ciąży narosło wiele mitów i półprawd. Jestem zobligowany przypomnieć rzecz oczywistą, jeżeli planujesz ciążę to warto zgłosić się do higienistki a ewentualnie później do stomatologa odpowiednio wcześniej.

Jeżeli już jesteś w ciąży, według zaleceń towarzystw ginekologicznych pierwsza kontrola w gabinecie stomatologicznym powinna obyć się między 10, a 12 tygodniem ciąży, kolejne 2 i 3 trymestrze.

Dentysta podczas ciąży

Zalecenia mamy już z głowy, zostało parę ważnych rzeczy do przekazania i mitów do obalenia. W ciąży tak jak zawsze powinnaś utrzymywać wysoki poziom higieny, gdyż najczęstszą przyczyną zapalenia w jamie ustnej jest nieprawidłowe mycie i nitkowaniem zębów. Niestety zmiany hormonalne mogą sprawić, że twoje dziąsła będą bardziej wrażliwe, opuchnięte i będą krwawić przy dotyku. Co wtedy robić? Powinnaś myć zęby tak jak wcześniej, delikatniej dociskając szczotkę, częściej używać płynu do płukania i nitkować z mniejszym dociskiem. Jeżeli będziesz omijać zmienione zapalnie dziąsła, stan zapalny będzie stawał się coraz groźniejszy. Jeżeli nie możesz poradzić sobie sama, zgłoś się do higienistki.

Wymioty w pierwszym trymestrze ciąży, są zagrożeniem dla twojego uśmiechu. Treść żołądka jest bardzo kwaśna i w trakcie nudności styka się z powierzchnią zębów (próchnicę powodują bakterie produkujące kwasu rozpuszczające szkliwo) rozpuszczając ją. Najgorsze co możemy zrobić zaraz po to umyć zęby. Proponowałbym, żebyś wypłukała zęby woda zasadową (o wysokim pH) i ewentualnie płynem do płukania ust, a dopiero po minimum 30 minutach umyć zęby, zęby chronić rozmiękczone szkliwo.

Dość często słyszymy, że każda ciąża to jeden ząb mniej, bo dziecko wysysa wapń i inne minerały z organizmu mamy. Jak już wspomniałem ciąża może negatywnie wpływać na jamę ustną przyszłej mamy, głównie za sprawą zmian hormonalnych. Jeżeli odżywiasz się prawidłowo i stosujesz się do zaleceń higienistki i lekarza dentysty, nie masz czym się martwić.

Znieczulenie, leczenie kanałowe i zdjęcia rentgenowskie czy można wykonywać w ciąży?

Ze względu na wrażliwość rozwijającego się dziecka w pierwszym trymestrze, staramy się ograniczać wszystkie stresujące zabiegi do minimum. Jednak w przypadkach nagłych nie czekamy do końca pierwszego trymestru. Kończąc dygresję, jeśli chodzi o znieczulenie stomatologiczne wykonujemy je w ciąży rutynowo, ze względu na fakt, iż stres jest groźniejszy dla dziecka niż mała ilość środka znieczulającego.

Leczenie kanałowe wykonywane w znieczuleniu nie jest zabiegiem obciążającym przyszłą mamę, zdecydowanie groźniejszy jest ciągły wypływ bakterii z chorego zęba do krwi przyszłej mamy.

Stomatologia w ciąży – rentgen

Najbardziej kontrowersyjne tematem jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich w ciąży.

Postaram się porównać jakie dawki promieniowania przyjmujemy w gabinecie stomatologicznym i poza nim. Zdjęcie rentgenowskie zęba wykonywane na kliszy to pacjentka przyjmuje dawkę około 5uS, jeśli tak jak w naszym gabinecie, używane są czujniki cyfrowe to dawka spada do 0,2 uS. Dla porównania przeciętna Polka otrzymuje w ciągu 24h dawkę około 7uS, a jeśli zdecydujesz się na 3 godziny lot samolotem to otrzymasz dawkę promieniowania około 40 uS. Jeżeli pacjentka w ciąży nie czuje dyskomfortu z powodu planowanego zdjęcia, w uzasadnionych przypadkach wykonujemy zdjęcia w ciąży. Oczywiście podczas wykonywania badania okrywamy pacjentkę specjalnymi osłonami, jeśli pacjentka w ciąży potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, możemy użyć podwójnych zabezpieczeń wykonanych z folii ołowianych.

Jeżeli nie rozwiałem wszystkich wątpliwości, zawsze jestem do dyspozycji.

 

Paweł Jasiński

Comments are closed