logo

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa wcale nie musi być dla niego przykrym przeżyciem. Istnieją bowiem sprawdzone metody, aby temu skutecznie zaradzić. Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie i nastawienie malucha, a wszystko może odbyć się bez większego stresu. Po komfortowym i bezbolesnym zabiegu niemalże każde dziecko nie boi się już kolejnych wizyt u dentysty.

 

Stomatologia dziecięca a pierwsza wizyta małego dziecka u stomatologa

 

Po raz pierwszy z dzieckiem na wizytę do stomatologa najlepiej udać się wówczas, gdy zęby w jakikolwiek sposób nie spowodowały jeszcze u niego niepożądanych zmian. Taki stan sprawia, że maluch utrwali sobie odpowiedni stosunek do tego typu wizyt i w przyszłości nie będzie uprzedzony do lekarza – stomatologa.

Z kolei odwlekanie w czasie pierwszej wizyty może doprowadzić do pojawienia się u dziecka próchnicy. Wówczas to maluch, może być niemile zaskoczony przebiegiem spotkania z dentystą. Gdy trzeba będzie borować zęba, istnieje większe prawdopodobieństwo, że taka wizyta wzbudzi u dziecka złe skojarzenia w przyszłości.

 

Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

 

Każde dziecko jest dobrym obserwatorem i to właśnie od rodziców uczy się ono pierwszych reakcji oraz zachowań w określonych sytuacjach. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że maluch zobaczy przerażonego rodzica udającego się na wizytę do dentysty, z całą pewnością będzie zachowywał się podobnie.

Ważne jest, aby przed wizytą w gabinecie dentystycznym rodzic niepotrzebnie nie straszył swego dziecka oraz nie nastawiał go negatywnie niepozytywnie do tego spotkania. Rodzić nigdy nie powinien straszyć malucha, że jeśli ,,nie będzie mył swych ząbków, to wówczas się zepsują i trzeba będzie pójść do dentysty na bolesny zabieg”. Takie niewłaściwe zachowanie rodzica może wykształcić u jego dziecka niepotrzebny lęk.

Przed pójściem do dentysty warto zawsze wytłumaczyć dziecku, z czym wiąże się taka wizyta oraz co lekarz -dentysta będzie robił. Jeżeli dziecko jest stosunkowo małe, to w takim wypadku warto posłużyć się ulubioną bajką, która pomoże zrozumieć niekomfortową sytuację, w której się znajdzie.

 

Niemowlak u dentysty – czy warto?

 

Stomatologia dziecięca to istotna dziedzina zajmująca się najmłodszymi pacjentami. Zgodnie z jej założeniami wielu stomatologów twierdzi, że na pierwszą wizytę z dzieckiem rodzice powinni się wybrać wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków. Gdy ma ono już pół roku, pojawiają się pierwsze siekacze i wówczas to zaleca się pierwsze odwiedziny u dentysty. Dzięki tej wizycie stomatolog może sprawdzić, czy ząbkowanie postępuje prawidłowo i czy dziecku nie zagraża próchnica. Co więcej, lekarz może przekazać informację o tym, jak należy dbać o zdrowie jamy ustnej malutkiego dziecka.

Warto wiedzieć o tym, że w przypadku małych dzieci na wizyty kontrolne należy udawać się co 3 miesiące. Wówczas to rodzic może mieć pewność, że z ząbkami maluszka nie dzieje się nic złego.
klinice stomatologicznej Dentyści pod Jedynką, pracują wykwalifikowani specjaliści, przed którymi stomatologia dziecięca nie ma tajemnic, dlatego jeśli chcesz aby Twoje dziecko dobrze zapamiętało pierwszą wizytę u dentysty, wybierz nasz personel.

Comments are closed