Protezy zębowe – rodzaje, zalety i wady - Dentyści pod 1

Protezy zębowe – rodzaje, zalety i wady

Zęby z wiekiem osłabiają się i wypadają. Może stać się tak nawet wtedy, gdy poprzez takie działania, jak między innymi odpowiednia dieta i regularne mycie zębów, dbasz o stan swoich zębów oraz jamy ustnej. Niestety, czasem dentysta nie jest w stanie uratować Twojego uzębienia. W takiej sytuacji jednym rozsądnym rozwiązaniem problemu okazuje się niestety proteza zębowa. Jakie są rodzaje protez oraz atuty i słabości poszczególnych rozwiązań? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedzi na te pytania.
 

Proteza zębów – jakie są rodzaje?

Proteza to nic innego jak uzupełnienie brakującej części ciała (narządów) w organizmie człowieka. We współczesnej medycynie stosuje się między innymi protezy kończyn, ale często stosowanym zabiegiem jest tworzenie protez w stomatologii. Dentysta proponuje swoim pacjentom zastosowanie rozwiązań z zakresu protetyki w sytuacji, gdy podopieczny ma poważne braki w uzębieniu.

Zasadniczo, wyróżnia się następujące rodzaje protez:

  • szkieletowe,
  • akrylowe,
  • akronowe.

 

Czym charakteryzuje się każde z powyższych rozwiązań?

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa to ruchome uzupełnienie stosowane w protetyce. Z tego powodu jest ono wykorzystywane w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Niewątpliwą zaletą protezy szkieletowej jest jej solidny charakter zapewniający ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, noszenie protezy typu szkieletowego jest zazwyczaj komfortowe dla pacjenta (jest to możliwe dzięki ograniczeniu tzw. płyty protezy). Z drugiej strony, protezy szkieletowe są stosunkowo ciężkie, a ich skład (w szczególności niektóre metale) może powodować alergię u noszących je osób.

 

Proteza akrylowa

Współcześnie wykorzystuje się zarówno ruchome, jak i stałe protezy akrylowe. Stosuje się je w przypadku poważnego lub całkowitego braku uzębienia u pacjenta. Zasadniczo, protezy akrylowe to najtańsze rozwiązania z zakresu protetyki. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, to zalicza się tu przede wszystkim długi okres adaptacji. Akryl sprawia, że proteza tego typu przez długi czas będzie niestabilna.

Proteza akronowa

Protezy akronowe są stosunkowo lekkie i elastyczne, dzięki czemu okres adaptacji pacjenta do sztucznego uzębienia jest stosunkowo krótki. Nie wywołują one również objawów alergicznych. Z drugiej jednak strony nie można ich – z powodów technicznych – wykorzystać w przypadku całkowitego braku uzębienia u pacjenta. Aby możliwe było zastosowanie tego rozwiązania, konieczne jest posiadanie przynajmniej kilku nieuszkodzonych zębów.