Protetyk stomatologiczny — opis zawodu - Dentyści pod 1

Protetyk stomatologiczny — opis zawodu

Dentysta to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny, ale nie jedyny zawód związany ze stomatologią. Oprócz stomatologów ważną rolę pełnią również protetycy. Czym zajmuje się protetyk stomatologiczny i w jaki sposób można zostać specjalistą w branży? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.
 

Czym zajmuje się protetyka? Różnica między protetykiem a dentystą

Protetyka jest jedną z dziedzin wchodzących w skład stomatologii. W przeciwieństwie do innych nauk w tym zakresie celem protetyki stomatologicznej nie jest leczenie zębów pacjenta, lecz zapewnienie sztucznych zamienników (protez) jako substytutu brakującego uzębienia.

Jak można łatwo się domyślić, protetyk stomatologiczny to specjalista, który zajmuje się tworzeniem i doborem odpowiednich protez dla pacjentów odwiedzających gabinet dentystyczny. To właśnie od protetyka zależy między innymi wybór odpowiedniej protezy — przykładowe z nich to:

  • p. akrylowa,
  • p. nylonowa,
  • p. szkieletowa,
  • oraz wiele innych.

Wybór spośród poszczególnych wariantów zależy m.in. od tego, jaki jest poziom brakującego uzębienia. Protetyk decyduje, czy należy przygotować pacjentowi protezę stałą, czy też zastosować ruchomą konstrukcję.
 

Jak zostać protetykiem?

W jaki sposób można zostać protetykiem i czy jest to proste? Odpowiedzi na te pytania poszukuje zapewne wielu spośród Was. Nie ma w tym fakcie nic zaskakującego, ponieważ protetyk należy do dobrze opłacanych zawodów.

To właśnie dlatego z pewnością wielu zainteresowanych zadowoli to, że protetykiem stomatologicznym można zostać poprzez ukończenie odpowiedniej szkoły średniej — może być to nawet szkoła policealna o profilu technika dentystycznego. Oczywiście, możliwe jest także ukończenie studiów na uczelni medycznej. Podczas gdy szkoła policealna skupia się na aspektach praktycznych, to studia — oprócz „technicznego” przygotowania do zawodu, poruszają także ważne zagadnienia teoretyczne. Protetyka to trudna specjalizacja, wymaga niezwykłej dokładności, ale jest przy tym bardzo satysfakcjonująca.
 

Kierunkowe wykształcenie to jednak jeszcze nie wszystko. Konieczne jest posiadanie także takich atutów jak:

  • dokładność,
  • dobry wzrok,
  • zdolności manualne,
  • umiejętności interpersonalne. Z

dolność do sprawnej komunikacji to bardzo istotny, choć czasem pomijany atut. W rzeczywistości jest to bardzo ważny element w pracy protetyka konieczny. Skąd to wynika? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W zawodzie protetyka niezwykle istotny jest dobry kontakt zarówno z pacjentami, jak i stomatologami,
znajomość oprogramowania komputerowego, która pozwoli na modelowanie protez dentystycznych.