logo

Na czym polega kanałowe leczenie zęba?

Endodoncja to inaczej określenie popularnego w stomatologii zabiegu leczenia kanałowego. Jest to bardzo dobry sposób na uratowanie zęba wówczas, gdy doszło w nim do stanu zapalnego miazgi. Znajduje się ona w jego wnętrzu i jest bardzo wrażliwą częścią każdego zęba. W przypadku zakażenia daje niezwykle silne bodźce bólowe.

 

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

 

Leczenie kanałowe jest konieczne zawsze wtedy, gdy rozwój próchnicy przyczynił się do zainfekowania miazgi zębowej. To właśnie poprzez taki ubytek bakterie mogą przedostać się do wnętrza zęba. Jeżeli jest w zębie bardzo głęboki, to wówczas rośnie prawdopodobieństwo konieczności leczenia endodycznego.

Zapalenie zęba może pojawić się także podczas:

– poszerzania ubytków

– ponownego rozwiercania

– mechanicznego uszkodzenia

– pęknięcia

– złamania

Bagatelizowanie stanu zapalnego miazgi zębowej może ostatecznie doprowadzić do powstawania ropienia odzębowego, martwicy, zgorzela, zapalenia okostnej oraz do wielu innych groźnych powikłań.

Pulsacyjny ból to charakterystyczny objaw, po którym można poznać, że doszło do zapalenia zęba.

 

Na czym polega leczenie endodontyczne?

 

Leczenie endodyczne polega na całkowitym pozbyciu się miazgi zębowej, w której to znajdują się bakterie oraz toksyny. W dalszej kolejności należy oczyścić wnętrze zęba, odkazić je, a także wypełnić całkowicie biozgodną substancją. W przypadku, gdy doszło do zniszczenia tkanki zęba, konieczna jest jej odbudowa z zastosowaniem protetyki.

Każdy dentysta podczas leczenia kanałowego powinien zwrócić szczególną uwagę na precyzyjne oczyszczenie zęba, aby nie pozostała w nim żadna chora tkanka. Wówczas to, pacjent nie jest narażany na ponowne zakażenie. A co za tym idzie na kolejne rozwiercanie zęba.

 

Leczenie kanałowe – korzyści

 

Kanałowe leczenie w wielu przypadkach pozwala na uratowanie zęba. Takie posunięcie jest o wiele korzystniejsze dla pacjenta, gdyż zachowuje on jeszcze na długi czas piękny uśmiech.

Po prawidłowym przeprowadzeniu leczenia kanałowego u większości pacjentów taki ząb jeszcze przez długi czas zachowuje swoje podstawowe funkcje. Z kolei protetykę zębową warto zastosować w przypadku, gdy konieczne jest wyrwanie zęba.

 

Ze względu na bezpieczeństwo higieniczne leczenie endodontyczne powinno być zakończone w trakcie jednej wizyty. Tylko około 10 procent przypadków wymaga powtórnego odwiedzenia gabinetu dentystycznego w celu kontynuacji leczenia. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy oprócz zakażenia wnętrza zęba doszło także do zmian okołozębowych.
Wybierając nasz gabinet mają Państwo pewność, iż oddają się Państwo w ręce specjalistów dysponujących najlepszym sprzętem do przeprowadzenia zabiegów z zakresu endodoncji mikroskopowej.

Comments are closed