Krzywe zęby u dzieci, krzywe zęby od smoczka, ortodonta dla dzieci Warszawa, ortodonta dziecięcy Warszawa, ortodonta Mokotów - Dentyści pod 1

Krzywe zęby? Wyrównaj ten problem!

Krzywe zęby od smoczka

Krzywe zęby od smoczka to prawda czy mit? Problem, z którym muszą liczyć się rodzice najmłodszych pociech, okazuje się prawdą. Ssanie smoczka w dzień i nocą powoduje:

  • zwężenie i wydłużenie żuchwy oraz szczęki,
  • cofanie się dolnego łuku zębowego,
  • wysuwanie  górnych siekaczy.

Krzywe zęby u dzieci przerażają rodziców, którzy obawiają się, że ich dzieci będą cierpieć fizycznie i psychicznie z powodu krzywych zębów. Choć krzywe mleczaki nie muszą oznaczać krzywych zębów stałych (z powodu dużej przestrzeni między zębami, która powinna zniknąć wraz z wyrośnięciem zębów stałych), to warto zwracać uwagę na to, jak wyrastają pierwsze stałe zęby dziecka.

Krzywe zęby u dzieci

Dlaczego zęby stałe dziecka rosną krzywo? Najczęstszą przyczyną krzywych zębów stałych u dziecka jest próchnica mleczaków, których usunięcie wpłynęło na skrócenie łuku zębowego, a co za tym idzie — mniej miejsca dla zębów stałych, które wyrastają krzywo. 

Inną przyczyną może być nieusuwanie zębów mlecznych, które już dawno powinny wypaść, by zrobić miejsce dla zębów stałych. W takiej sytuacji mleczak blokuje miejsce dla zęba stałego, co nierzadko prowadzi do wyrośnięcia zaraz obok zęba mlecznego.

Krzywe zęby u dorosłych

Skąd biorą się krzywe zęby u dorosłych? Przyczyny skrzywień mogą być pierwotne i wtórne. Skrzywienia pierwotne to te przyczyny, które wynikają z dzieciństwa (krzywe mleczaki, brak ekstrakcji mleczaków w odpowiednim czasie). Skrzywienia wtórne zaś to skrzywienia powstałe w dorosłym wieku. Ich przyczyną może być:

  • napieranie ósemek na zęby stałe,
  • stany zapalne kości i ubytki erozyjne,
  • utrata zęba, która pozostawia puste miejsce i prowadzi do migracji zębów w stronę luki,
  • brak aparatu retencyjnego po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Na szczęście, krzywe zęby u dorosłych można korygować w każdym wieku. Sprawdź naszą ofertę, by dowiedzieć się więcej.