logo

Kiedy wykonać RTG szczęki?

Kiedy wykonać RTG szczęki?

Podjęcie skutecznych działań przez lekarza/stomatologa nie jest możliwe bez wcześniejszej diagnostyki. Aby stwierdzić, z jakim problemem boryka się dany pacjent, konieczna jest ocena m.in. stanu szczęki. W tym celu wykonuje się badanie RTG szczęki.

RTG szczęki – podstawowe informacje

RTG szczęki to jedno z badań, w których wykorzystuje się technologię określaną jako tzw. promieniowanie X.  Dzięki prześwietleniu można szybko zdiagnozować  stan zębów i kości

Możliwe jest także dokonanie oceny budowy zębów oraz tego, ile kanałów korzeniowych znajduje się w zębie (z tego powodu badanie typu RTG jest wykonywane jeszcze przed podjęciem leczenia kanałowego w gabinecie stomatologicznym). To jeszcze nie jedyne możliwości zastosowania wyników badania RTG szczęki. Oprócz tego, opisywany zabieg pozwala także na ocenę takich aspektów jak na przykład:

  • żuchwa (staw skroniowo-żuchwowy),
  • tkanki znajdujące się w jamie ustnej).

Prześwietlenie szczęki Mokotów – czy badanie RTG szczęki jest komfortowe z punktu widzenia pacjenta?

Tak, specyfika tego badania sprawia, że RTG szczęki jest badaniem o bezbolesnym charakterze. Jest to jedna z najważniejszych, ale nie jedyna korzyść związana z tym badaniem.

Oprócz tego warto pamiętać, że RTG szczęki jest badaniem, do którego nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Samo prześwietlenie nie zajmuje wiele czasu i powinno potrwać nie dłużej niż kilka-kilkanaście minut.

Prześwietlenie szczęki Mokotów – kiedy zleca się tego typu badanie?

Nie istnieje zamknięty katalog sytuacji, w której wykonuje się badanie szczęki RTG. Zazwyczaj prześwietlenie jest wykonywane w sytuacji, gdy pacjent:

  • boryka się z zaawansowaną próchnicą,
  • cierpi na silny i długotrwały ból zębów,
  • doznał urazów w wyniku wypadku (samochodowego itp.) lub wskutek pobicia, upadku z wysokości itp.,
  • cierpi na zapalenie kości szczęki RTG.

RTG szczęki dziecka – kiedy się je wykonuje?

Jeśli chodzi o najmłodszych, to prześwietlenie typu RTG wykonuje się tzw. pantomogram. Badanie to pozwala na poznanie stanu uzębienia, w tym w szczególności zębów wyrzynających się oraz wszelkich odchyleń od normy.

RTG szczęki cena

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż cena za wykonanie prześwietlenia RTG może różnić się w zależności od lokalizacji gabinetu lekarskiego, jego renomy oraz tego, czy mowa jest o prześwietleniu pojedynczego zęba, czy też całej szczęki. Najniższe ceny oscylują w okolicy kilkudziesięciu złotych (RTG zęba), zaś najwyższe to około 100-200 złotych.

Comments are closed