logo

Czym jest próchnica zębów i jak jej zapobiegać?

Z próchnicą boryka się zdecydowana większość Polaków, w tym także małe dzieci. Pomimo szerokiego dostępu do środków, pozwalających utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, próchnica wciąż jest ogromnym problemem większości społeczeństw. Skąd bierze się ta choroba i w jaki sposób można jej zapobiec?

Czym jest próchnica zębów?

 

Naszą jamę ustną zamieszkuje kilka rodzajów bakterii, które tworzą na zębach żółty osad, zwany płytką nazębną. Rozkładają one cukry z pożywienia, tworząc przy tym kwaśne środowisko, sprzyjające demineralizacji szkliwa. Na tym etapie próchnica jest zauważalna dla lekarza stomatologa, który dostrzeże na zębie białą plamkę. Jeśli pacjent w porę nie zgłosi się do dentysty, plamka zaczyna ciemnieć wskutek rozwoju próchnicy. Pacjenci postrzegają ciemną plamę na zębie jako defekt estetyczny, jednak nieleczona próchnica przedostaje się dalej i w efekcie atakuje miazgę zęba. W tej fazie rozwoju próchnicy zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego i usunięcie zaatakowanej przez bakterie miazgi. Typowe objawy próchnicy zębów to:

  • biała plamka, która z czasem zaczyna ciemnieć,
  • nadwrażliwość na gorące i zimne napoje (może być to również symptom ogólnej nadwrażliwości zębów),
  • ból, który zwykle pojawia się w późniejszym etapie,
  • charakterystyczna „dziura” w zębie.

Na czym polega leczenie próchnicy?

 

Sposób leczenia próchnicy zależy w dużej mierze od tego, na jakim etapie jej rozwoju pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. Wczesną próchnicę można leczyć poprzez remineralizację szkliwa, oczyszczając ząb, a następnie aplikując na plamkę żel, zawierający fluor. Tymczasem zaawansowana próchnica wymaga usunięcia zmian chorobowych i założenia odpowiedniego wypełnienia. Leczenie przeprowadza wyłącznie lekarz stomatolog- niemożliwe jest pozbycie się próchnicy w domowych warunkach.

 

Jak zapobiegać próchnicy?

 

Próchnica to choroba, której możemy zapobiec, dbając o właściwą higienę jamy ustnej. Działania profilaktyczne powinny polegać przede wszystkim na:

  • regularnym szczotkowaniu zębów rano i wieczorem,
  • używaniu pasty z fluorem,
  • ograniczeniu ilości cukrów w diecie,
  • popijaniu posiłków dużą ilością wody,
  • oczyszczaniu przestrzeni między zębowych za pomocą nici bądź specjalistycznych szczoteczek,
  • regularnych wizytach u lekarza stomatologa.

Warto mieć na uwadze, że problem próchnicy dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, dlatego też działania profilaktyczne warto wdrożyć także w przypadku najmłodszych. Pamiętajmy, że nieleczona próchnica może powodować braki w uzębieniu, przyczynia się także do rozwoju chorób dziąseł.

Comments are closed