Zauważyłeś, że krwawi Ci z dziąseł? Nie lekceważ tego! - Dentyści pod 1

Zauważyłeś, że krwawi Ci z dziąseł? Nie lekceważ tego!

Dlaczego krwawią dziąsła?

Zazwyczaj krwawienie z dziąseł zauważamy przy szczotkowaniu zębów lub podczas gryzienia. Naturalnym powodem może być uszkodzenie mechaniczne dziąsła, jednak w skrajnych przypadkach mogą to być stany zapalne lub nawet paradontoza. Przy schorzeniach, takich jak cukrzyca, niedokrwistość lub choroba wątroby, również może pojawić się krew wypływająca z dziąseł. Za każdym razem, gdy spotyka nas ten problem nie należy go lekceważyć. Zignorowanie krwawienia może być katastrofalne w skutkach i prowadzić do poważnych powikłań.

Aby ustalić powód krwawienia zębów dobrą metodą będzie udanie się do laboratorium w celu zbadania krwi. Wyniki w prosty sposób pokażą czy nie mamy niedoboru żelaza czy też nie cierpimy na niedokrwistość. Jeżeli to zdiagnozujemy, konieczna będzie wizyta u lekarza. Gdy cierpimy na cukrzycę możemy być pewni, że w jamie ustnej zaczną występować nieprzyjemne dolegliwości takie jak ropniaki czy pleśniawki, niewykluczonym objawem cukrzycy jest również krwawienie dziąseł. Pomóc tu może dbanie o higienę jamy ustnej oraz zastosowanie diety dla diabetyków. Jeżeli to nie pomoże, warto udać się do lekarza.
Przy wykonywaniu badania krwi warto też zwrócić uwagę na niedobór witamin C oraz K, ich niedobór również może być bezpośrednią przyczyną krwawienia dziąseł. Aby zapobiec niedoborom należy włączyć do diety produkty bogate w witaminę C, są nimi wszelkiego rodzaju kiszonki, papryka, cytrusy. Witaminę K natomiast, zawiera wątroba, szpinak, pomidory.

Choroby dziąseł

Jeżeli żadna z wcześniej wymienionych przyczyn nie jest słuszna, pomóc może chirurgia stomatologiczna. Udając się do stomatologa zasięgniemy fachowej porady dotyczącej naszego zdrowia w obrębie jamy ustnej. Może okazać się, że krwawienie jest spowodowane jedynie mechanicznym uszkodzeniem dziąsła. W najgorszych przypadkach może być to zakażenie bakteryjne. Nieleczone może prowadzić nawet do utraty zębów. Przyczyną takich zakażeń jest najczęściej niedostateczna higiena jamy ustnej. Stan zapalny dziąseł, który w skutek tego powstaje, może być początkiem chorób zagrażających naszemu zdrowiu. Zła higiena prowadzi do tworzenia płytki nazębnej, która doprowadza do puchnięcia, a później krwawienia dziąseł. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Należy również regularnie odwiedzać stomatologa, który zadba o nasze zęby oraz wskaże metody, jak właściwie o nie dbać.