Leczenie kanałowe - Dentyści pod 1

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe- kiedy wykonujemy i czego możemy się spodziewać w trakcie i po wykonanym leczeniu.

Ze wględu na wątpliwości i niejasności na czym polega leczenie kanałowe oraz co może dziać się zaraz po skończonym zabiegu postaram się pomóc uporządkować informacje.

Czy leczenie kanałowe zawsze poprzedzone jest bólem zęba…

Zęby, które wymagają leczenia kanałowego nie muszą boleć. Spowodowane jest to tym, iż zazwyczaj próchnica (potocznie zwana dziurą) służy jako wentyl i nadmiar ciśnienia ucieka na zewnątrz zęba.

JAK: Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy nerw (miazga) zęba nie może dalej sobie radzić ze stanem zapalnym w środku zęba (w kanałach i komorze).

KIEDY:

  • próchnica (dziura) jest za duża,
  • po założeniu dużego wypełnienia,
  • w przypadku, gdy ząb jest za bardzo obciążony


Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, wtedy lekarz ocenia, czy ząb nie jest za wysoki, czy punkty styczne (ściany przednia i tylna nie są zbyt uciśnięte) nie są zbyt ścisłe. Staramy się też w bolesnym miejscu naprawić wypełnienie. Jeśli wszystkie metody zawiodą – rozpoczynamy leczenie kanałowe.

ZNIECZULENIE: leczenie kanałowe wykonujemy w znieczuleniu

KOFERDAM: potocznie zwany gumą – chroni pacjenta przed środkami chemicznymi i pomaga lekarzowi szybciej i dokładniej pracować

METODA: Leczenie kanałowe polega na usunięciu nerwu ze środka zęba, opracowaniu systemu korzeniowego specjalnymi narzędziami na tyle szeroko, żeby środki chemiczne (podchloryn sodu , kwas cytrynowy i chlorheksydyna) wypłukały i zniszczyły jak największą część bakterii i zakażonego nerwu.

Po opracowaniu mechanicznie i chemicznie sytem kanałowy jest wypełniany szczelnie, w naszym gabinecie przy pomocy kondensacji termicznej. Wysoką jakość uzyskujemy, gdyż używamy ciepłego pluggera.

 

Zawsze po leczeniu wykonujemy odbudowę protetyczną -odpowiednią do stopnia zniszczenia zęba

Bez względu na to czy leczenie kanałowe zostało skończone czy wykonane częściowo mogą pojawić się objawy bólowe.

  • samoistne w dniu zakończenia wizyty- dlatego rekomendujemy przyjęcię przepisanego środka przeciwbólowego przez ustąpieniem objawów znieczulenia. Lek przeciwbólowy zmniejszy też nieprzyjemny efekt zwiększonego czucia  w okolicy znieczulanej. W szczególnych przypadkach ból samoistny może utzymywać sie dłużej. W takim przypadku powinna Pan/Pani sprawdzić czy dociśnięcie górnych do dolnych zębów jest możliwe i czy leczony ząb nie jest za wysoki. Jeśli wyokość zęba jest normalna, możemy obserwować leczony ząb, najważniejsze jest to, żeby ból samoistny powoli ustępował.
  • sprowokowane – ząb po leczeniu kanałowym może boleć również przy gryzieniu, myciu szczotką do zębów, a nawet przy dotykaniu językiem. Ten typ bólu może się utrzymywać 2-10 dni. Nie powinien niepokoić jeśli się zmniejsza wraz z upływem czasu
  • ból samoistny, pulsujący, na który nie działają leki jest wskazaniem do zgłoszenia się do gabinetu.

 

Mam nadzieję, że pomogłem. Uwagi są zawsze mile widziane.

Paweł Jasiński