Paradontoza a diagnostyka zgryzu - Dentyści pod 1

Paradontoza a diagnostyka zgryzu

Po szczotkowaniu zębów odczuwasz silny ból? Dziąsła są rozpulchnione i krwawią? A może dostrzegasz obnażające się szyjki zębów? To mogą być pierwsze objawy parodontozy. Dowiedz się, dlaczego niezbędna jest szybka diagnostyka zgryzu.
Parodontoza to niestety dość popularna choroba przyzębia. „Niestety", bowiem jest jedną z głównych przyczyn utraty uzębienia. Objawia się bólem podczas szczotkowania zębów, krwawieniem z dziąseł, a w miarę postępowania schorzenia, również znacznym obnażeniem szyjek zębowych. Osłabienie tkanek przyzębia, w którego skład wchodzą dziąsło, ozębna, cement korzeniowy oraz  wyrostek zębodołowy, może doprowadzić do znacznej ruchomości uzębienia oraz jego stopniowego wypadania.

Diagnostyka zgryzu a parodontoza

Parodontoza to choroba jamy ustnej, która stanowi efekt długotrwałego utrzymywania się procesu zapalnego. Początkowo objawia się rozpulchnionymi i krwawiącymi dziąsłami, które podczas szczotkowania dodatkowo mogą dawać dolegliwości bólowe. Za proces zapalny odpowiadają natomiast drobnoustroje chorobotwórcze, które bytują w płytce nazębnej i nie są systematycznie usuwane z jamy ustnej. Pozbyciu się ich nie sprzyjają również bolące dziąsła, a brak szczotkowania prowadzi do pogłębienia stanu zapalnego i powstawania kamienia.
Choć za rozwój i postępowanie choroby pacjenci zwykle obwiniają predyspozycje genetyczne, to tak naprawdę głównym winowajcą jest tutaj brak właściwiej i systematycznej higieny. Co ważne, parodontoza przyczynia się do degeneracji nie tylko dziąseł, ale i całego aparatu zawieszeniowego zęba: ozębnej, cementu korzeniowego i kości wyrostka zębodołowego. W takim przypadku następuje utrata zębów, jak również niemożliwe staje się niekiedy wykonanie niektórych prac protetycznych. W razie postępowania choroby ważne jest, aby wykonać prześwietlenie szczęki, które pokaże do jakich zniszczeń się przyczyniła, a następnie wdrożyć właściwe leczenie.

Prześwietlenie szczęki – Mokotów

Diagnostyka zgryzu to podstawa skutecznej profilaktyki, która stanowi również punkt wyjścia do wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dzięki niej możemy dowiedzieć się o potencjalnych stanach zapalnych toczących się w kości, ocenić stan zębów, stawów skroniowo-korzeniowych, zatok, a także tkanek przyzębia. Ocena tych ostatnich pozwala wdrożyć szybką i skuteczną terapię, która zahamuje rozwój choroby. W naszym gabinecie znajdziesz wszystkie niezbędne urządzenia służące do skutecznej diagnostyki radiologicznej. Posiadamy wysokiej jakości tomograf stomatologiczny, który w trakcie badania wykona aż 5 różnych równoległych pantomogramów. Więcej na ten temat dowiesz się wchodząc na stronę: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/.