Jakie wyróżniamy specjalności lekarsko-dentystyczne? - Dentyści pod 1

Jakie wyróżniamy specjalności lekarsko-dentystyczne?

Nie da się ukryć, że stomatologia jest bardzo szerokim działem medycyny, nie ograniczającym się jedynie do leczenia zębów. W Polsce osoby, które ukończyły kierunek lekarosko-dentystyczny mają do wyboru dziewięć specjalizacji, jakimi są :

- Stomatologia zachowawcza

Stomatolog zachowawczy zajmuje się profilaktyką próchnicy i leczeniem tkanek zęba, które zostały zmienione na skutek choroby. Oprócz tego endodoncja, czyli innymi słowy leczenie kanałowe, jest to leczenie miazgi zęba wraz z tkankami okołowierzchołkowymi. Stomatologia zachowawcza to najpopularniejszy dział stomatologii, z którym pacjenci mają najczęściej doświadczenie. Warto wybierać do tego dobrych specjalistów, których w gabinecie Dentyści Pod Jedynką nie brakuje.

- Stomatologia dziecięca

W tym przypadku stomatolog skupia się na profilaktyce i leczeniu zębów najmłodszych pacjentów. Bardzo ważną rolę w tej dziedzinie odgrywa profilaktyka oraz prawidłowa higiena zębów i jamy ustnej.

- Chirurgia stomatologiczna

Do dentysty chirurga należy udać się w przypadku gdy usunięcie zęba bądź zębów jest konieczne. Oprócz tego chirurg stomatologiczny zajmuje się również usuwaniem torbieli twarzoczaszki, leczeniem ropni oraz zespołów bólowych twarzoczaszki czy też łagodnych nowotworów.

- Chirurgia szczękowo - twarzowa

W tym przypadku stomatolog zajmuje się leczeniem złamań, zmian zapalnych oraz nowotworów znajdujących się w obrębie twarzoczaszki. W tym kierunku mogą się kształcić zarówno dentyści, jak i lekarze, którzy ukończyli inne medyczne kierunki.

- Ortodoncja

Ta dziedzina zajmuje się zapobieganiem, rozpoznaniem oraz leczeniem wszelkich wad zgryzu. Podczas leczenia używa się aparatów ortodontycznych.

- Protetyka stomatologiczna

Innymi słowy jest to pedodoncja, która zajmuje się odtwarzaniem ubytków w uzębieniu oraz przywracaniem właściwych funkcji narządu żucia. Protezy dentystyczne są do tego wykorzystywane, mogą być one zarówno stałe jak i ruchowe.

- Periodontologia

Ta specjalizacja jest również znana pod nazwą parodontologia. Skupia się ona na profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia i śluzówki jamy ustnej. To własnie z paradontozą walczą dentyści po tej specjalizacji.

Kiedy należy odwiedzić gabinet stomatologiczny?

W tym przypadku obowiązuje zasada - im wcześniej tym lepiej. Wizyty kontrole, które powinny odbywać się co roku są bardzo ważne i nie należy ich omijać. Pozwalają one na wykrycie problemów w początkowym stadium, a im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym będzie ono mniej bolesne i krótsze. Niemniej jednak w przypadku gdy zaczniesz odczuwać nagły i ostry ból zęba konieczni należy umówić się na nieplanowaną wizytę.