Jak poradzić sobie z bólem zęba? - Dentyści pod 1

Jak poradzić sobie z bólem zęba?

Któż z nas nie doświadczył bólu zęba – dolegliwości, która nie pozwala na normalne funkcjonowanie, uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek innych czynności, skupia całą naszą uwagę. Są niestety takie bóle, na które nie skutkują żadne znane sposoby, a jedyny ratunek może zapewnić stomatolog. Łagodniejsze bóle udaje się jednak uśmierzyć sprawdzonymi metodami.

Dlaczego boli ząb?

Najczęstszym powodem bólu zęba jest pęknięcie szkliwa albo próchnica. Szczególnie bolesny potrafi być ropień pojawiający się w przypadku zapalenia miazgi. Oczywiście, takim przypadkom można zaradzić wcześniej, jeśli zachowujemy odpowiednią higienę, dbamy o siebie i w miarę często, systematycznie odwiedzamy gabinety dentystyczne, na bieżąco uzupełniamy nawet drobne pojawiające się ubytki. Gdy już jednak dojdzie do sytuacji, gdy ból, najczęściej niespodziewany, nas dopadnie, trzeba szukać pomocy u specjalisty.

Przed przyjęciem u dentysty

Nie zawsze jesteśmy w stanie zostać natychmiast przyjęci w gabinecie dentystycznym, choć nagłe przypadki mają oczywiście priorytet przy umawianiu wizyt, także w gabinecie www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/. Czasami jednak przez kilka lub kilkanaście godzin jesteśmy zdani na własne siły, zanim z pomocą przyjdzie stomatolog.

Najprostsze sposoby

Wśród najczęściej wymienianych sposobów na łagodzenie dolegliwości bólowych wymienia się zażywanie szeroko dostępnych leków. Na niewielki ból powinien wystarczyć paracetamol, na poważniejsze stany zalecany jest ibuprofen. Jeśli nie dysponujemy lekami, a apteka czy inny punkt handlowy również są chwilowo niedostępne, niecenione mogą się okazać żute przez nas goździki. Waciki nasączone olejem goździkowym lub walerianą okazują się skuteczne, gdy umieścimy je w dziurach zębów. Inne zioła - rumianek lub szałwia mogą być wykorzystywane w formie płukanek przy stanach zapalnych dziąseł. W przypadkach cięższych - ropni lub obrzęków skuteczne bywają pyralgina w czopkach, zimne napary z mięty albo po prostu okładanie twarzy woreczkami z lodem.

Na koniec zawsze stomatolog

Niezależnie od tego, czy uda się nam chwilowo uśmierzyć ból, czy pozostaje on wciąż dokuczliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, musimy dążyć do jak najszybszego przyjęcia przez lekarza. Dobra diagnostyka to więcej niż połowa sukcesu! W przypadku nowoczesnych, dobrze wyposażonych gabinetów możemy tam liczyć na szybką, nieinwazyjną a zarazem niezwykle precyzyjną diagnostykę, dzięki czemu szybko udaje się ustalić prawdziwą przyczynę kłopotów. Potem wdrażany przez stomatologa proces leczenia na pewno zaradzi naszym bolesnym problemom.