Jak poradzić sobie z bólem zęba? - Dentyści pod 1

Jak poradzić sobie z bólem zęba?

Prawie każdy z nas doświadczył bólu zęba – problemu, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie, czasem uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek czynności, gdyż skupia całą naszą uwagę. Niestety na ból zęba nie istnieją skuteczne i długotrwałe domowe sposoby, jedyny skuteczny ratunek może zapewnić stomatolog.

Dlaczego boli ząb?


Zęby najczęściej bolą z powodu urazu i nieleczonej próchnicy.
Najprostszym sposobem na uniknięcie niepotrzebnego bólu jest utrzymywanie odpowiedniej higieny oraz regularne wizyty u stomatologa lub higienistki.
Niestety gdy dojdzie do sytuacji, gdy ból, najczęściej niespodziewany, nas zaskoczy, trzeba szukać pomocy u specjalisty.
 

Przed przyjęciem u lekarza stomatologa


Nie zawsze jesteśmy w stanie zostać natychmiast przyjęci w gabinecie dentystycznym, choć nagłe przypadki mają oczywiście priorytet przy umawianiu wizyt, także w gabinecie www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/ . W dobie internetu lekarz dentysta może, nawet z domu, wypisać e-receptę, żeby uśmierzyć dolegliwości do czasu wizyty.
Czasami jednak przez kilka lub kilkanaście godzin jesteśmy zdani na własne siły, zanim z pomocą przyjdzie stomatolog.
 

Najprostsze sposoby


Popularnym i najbardziej rozsądnym sposobem na łagodzenie dolegliwości bólowych powodowanych przez zęby jest zażycie leków przeciwbólowych. Warto jest zawsze poradzić się telefonicznie, sms lub na czacie stomatologa jaki lek wybrać.
Jeżeli nie możemy skontaktować się ze swoim lekarzem stomatologiem na lekkie i umiarkowane bóle możemy stosować pochodne paracetamolu (Codipar, Panadol, Paracetamol) lub ibuprofenu (Ibum, Nurofen, Ibuprofen) w bólach silnych pomoże Ketonal. Wszystkie te leki należą do grupy OTC, czyli leków dostępnych bez recepty. Leki przeciwbólowe nie mogą być stosowane przewlekle, bez usunięcia przyczyny przez lekarza stomatologa. Zawsze powinniśmy stosować się do wskazań i przeciwwskazań na ulotce leku.
W zależności od powodu bólu zęba mogą być skuteczne zioła, wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, np. rumianek i szałwia. Czasami usunięcie resztek zalegających między zębami za pomocą nitki dentystycznej lub irygatora przynosi ulgę. W niektórych przypadkach pomogą zimne okłady ( opatrunek żelowy zawinięty w papier lub materiał przykładany na natłuszczoną skórę).
 

Na koniec zawsze lekarz stomatolog


Niezależnie od tego, czy uda się nam chwilowo uśmierzyć ból, czy pozostaje on wciąż dokuczliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, musimy zgłosić się jak najszybciej do lekarza dentysty. W przypadku nowoczesnych, dobrze wyposażonych gabinetów możemy tam liczyć na szybką, nieinwazyjną a zarazem niezwykle precyzyjną diagnostykę, dzięki czemu szybko udaje się ustalić przyczynę kłopotów. Leczenie wdrożone przez stomatologa na pewno zaradzi naszym bolesnym problemom.