Dieta wegańska a zdrowe zęby – na co należy zwrócić uwagę? - Dentyści pod 1

Dieta wegańska a zdrowe zęby – na co należy zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób przechodzi na weganizm. Warto jednak pamiętać, że tak jak przy każdej diecie eliminacyjnej zwiększone jest ryzyko powstania wielu niedoborów, które odbić się mogą również niekorzystnie na kondycji zębów i jamy ustnej. Można jednak ją stosunkowo łatwo poprawić i ustabilizować stosując poniższe rady i zasady.

Weganie skazani na suplementy diety?
W dużej mierze niekoniecznie. Wiele niedoborów, które mogą się pojawić w związku z odejściem od produktów zwierzęcych da się zastąpić przez zwiększenie podaży produktów roślinnych oraz preparatów fitoterapeutycznych. Dopiero gdy pomimo tego niedobory nadal będą się utrzymywały warto rozważyć suplementację sztuczną witamin bądź związków mineralnych.
Zęby podczas stosowania diety wegańskiej są podatne najbardziej na utratę podstawowego ich budulca, czyli wapnia. Aby dostarczyć wystarczającą jego ilość warto wzbogacić dietę o takie produkty jak:
-fasolę białą
-migdały(również w postaci mleka roślinnego)
- figi suszone

Równie ważnym składnikiem odpowiadającym za utrzymanie odpowiedniej mineralizacji uzębienia jest witamina D, z którą problem mają nie tylko weganie. Do niedawna niestety ludzie, którzy decydowali się na definitywne wykluczenie wszelkich produktów odzwierzęcych, musieli się zadowolić suplementacją witaminy D2, która jest nieco mniej efektywnie wykorzystywana przez organizm niż jej odmiana D3.

Owoce i warzywa a rozwój próchnicy
Należy pamiętać, że większe ilości spożywanych warzyw i owoców mogą się wiązać z dostarczaniem cukrów prostych przede wszystkim fruktozy, która stanowi pożywkę dla bakterii próchniczych, a także substancji, które obniżają pH jamy ustnej, która zwiększa intensywność przebiegania tzw. erozji zębowej. W związku z tym bardzo istotne jest komponowanie posiłków w taki sposób aby możliwie maksymalnie zachować równowagę kwasowo-zasadową. Dobrym pomysłem jest również picie wody po kwaśnych posiłkach, bądź wypłukanie buzi wodą.

Czy samą dietą można poprawić estetykę zębów?
Zbilansowana dieta nie obfitująca w substancje, które stymulują rozwój próchnicy powinna być stosowana przede wszystkim jako forma profilaktyki. Gdy chcemy jednak jeszcze bardziej poprawić wygląd naszego uśmiechu na pomoc przychodzi stomatologia estetyczna. W ramach jej zakresie można wykonać mniej inwazyjne zabiegi takie jak między innymi wybielanie zębów czy usuwanie osadów nazębnych. Należy pamiętać że stomatologia estetyczna może być skutecznie stosowania wówczas gdy wpierw wyleczymy wszelkie zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej. Może być ona również stosowana w parze z poprawą wad zgryzu.