logo

Profilaktyka zębów – droga do pięknego uśmiechu!

Piękne, lśniąco – białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy z nas może poszczyć się posiadaniem pięknego uzębienia. W tej kwestii ważna jest nie tylko podstawowa higiena, lecz także profilaktyka zębów. Wizyty u stomatologa i niezbędne zabiegi potrafią w dużym stopniu poprawić stan zębów oraz zapobiec rozwijaniu się poważnych chorób. Działania te potrafią przynieść pożądane efekty tylko wówczas, gdy są systematyczne.

 

Jak powstaje próchnica i ubytki w zębach?

 

Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną. Im więcej zębów jest objętych próchnicą, tym łatwiej mogą zachorować pozostałe. Co więcej, w trakcie pocałunku czy oblizywania łyżeczki szkodliwe bakterie mogą przenieść się na uzębienie innych osób.

Bakterie próchnicowe metabolizują cukry oraz wytwarzają kwasy, które to są odpowiedzialne za demineralizację szkliwa. W wyniki tego tworzy się ubytek, a bakterie wnikają w głąb zęba i niszczą miękką kość zęba, zwaną zębiną. Gdy w takiej sytuacji pacjent zwleka z wizytą u dentysty, to wówczas próchnica potrafi poczynić takie szkody, że zęba nie da się już uratować. Gdy bakterie próchnicowe wnikną głęboko do miazgi zęba, wówczas w wielu przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe.

 

Profilaktyka jamy ustnej

 

Profilaktyką jamy ustnej oraz leczeniem zębów objętych próchnicą zajmuje się stomatologia ogólna, zwana często zachowawczą. Jej priorytetowym celem jest nie tylko zapewnienie zębom dłuższego życia, lecz także edukacja pacjentów na temat właściwej higieny jamy ustnej.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu oraz lup zabiegowych każda procedura jest wykonywana z najwyższą precyzją i starannością. Podczas wizyt można usunąć uszkodzone tkanek zębów i cieszyć się z ich pięknego wyglądu.

Obecnie stosowane zabiegi są znacznie mniej bolesne niż kilkanaście lat temu. Stosowanie abrazji powietrznej zamiast klasycznego wiertła pozwala w mniej inwazyjny sposób pozbyć się próchnicy.

 

Fluoryzacja i lakowanie zębów – profilaktyka próchnicy

 

Jednym z istotnych narzędzi stomatologii zachowawczej jest fluoryzacja. Zabiegi te poprzez tworzenie warstwy ochronnej wzmacniają szkliwo.

Ważnym czynnikiem tej dziedziny jest także lakowanie zębów. Jest ono wykonywane u dzieci oraz u młodzieży w celu zabezpieczenia świeżo wyrżniętych zębów przed próchnicą.

Stomatologia zachowawcza to bardzo ważna dziedzina, która zajmuje się leczeniem ubytków oraz uzupełnianiem powstałych przestrzeni odpowiednimi materiałami kompozytowymi. Wykorzystywanie innowacyjnych technologii, nowoczesnych narzędzi oraz wysokiej klasy materiałów leczniczych pozwala skutecznie leczyć nawet najtrudniejsze przypadki. Doświadczeni dentyści potrafią sprawić, że nawet mocno zniszczone zęby na nowo zaczynają się prezentować pięknie oraz bardzo estetycznie.

Comments are closed