logo

Jakie produkty spożywcze są korzystne dla zdrowia naszej jamy ustnej?

Dbanie o jamę ustną sprowadza się nie tylko do jej higieny oraz regularnych wizyt u dentysty. Równie ważna jest nasza dieta. Niektóre produkty spożywcze wspierają zdrowie dziąseł i zębów, podczas gdy inne mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób. Co warto więc jeść?

Produkty spożywcze, które wpierają zdrowie jamy ustnej

Dla jamy ustnej niezwykle ważne są produkty bogate w wapń. Pierwiastek ten stanowi podstawowy budulec zębów. Warto więc sięgać po nabiał i produkty mleczne. Wapń znajduje się także w rybach, wielu warzywach, nasionach i orzechach. Zdrowie jamy ustnej wpiera ślina. Znajdują się w niej enzymy odpowiadające za pierwszy etap rozkładu cukru. Poza tym oczyszcza ona jamę ustną z resztek pokarmu i zabezpiecza zęby przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów, zapobiegając tym samym próchnicy. Dobrze więc sięgać po produkty, które pobudzają ślinianki do pracy. Należą do nich niektóre owoce i warzywa np. jabłka, seler czy marchew. Można także wyróżnić grupę produktów, które hamują rozwój bakterii, w której znajdują się zielona herbata, cynamon, mięta, cebula, liściaste warzywa, rodzynki i żurawina.

Jakie produkty szkodzą zębom i dziąsłom?

Dla zębów i dziąseł szkodliwe są słodkości, zwłaszcza lizaki, miętówki czy karmelki, słodzone napoje, nie tylko typu cola, ale również soki i lemoniady oraz słone przekąski typu krakersy i chipsy. Przyczyniają się one do rozwoju próchnicy. Należy ograniczać także spożycie owoców cytrusowych. Zawierają one kwasy, które mogą prowadzić do osłabienia szkliwa. Warto pamiętać, że pita w nadmiarze kawa lub herbata będzie prowadzić do przebarwienia zębów.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej poprzez dietę

Mimo ogólnych wytycznych, część osób może mieć problem w doborze odpowiedniej diety dla swoich zębów. W takiej sytuacji przyda się dentysta. Kierując się stanem jamy ustnej, będzie on mógł szczegółowo podpowiedzieć, po jakie produkty sięgać, a których zdecydowanie unikać. Aby otrzymać cenną poradę, można wybrać się do naszego gabinetu stomatologicznego na Mokotów. Zajmujemy się profilaktyką próchnicy i podpowiadamy, jak dbać o zęby.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna dla naszej jamy ustnej jest odpowiednia dieta. To, co jemy, ma ogromny wpływ na stan naszych zębów i dziąseł. Warto więc już dziś wdrożyć w swoją dietę produkty, które mają działanie antybakteryjne i przeciwpróchnicze. Jednocześnie dobrze wykreślić z niej słodycze i słone przekąski. Warto pamiętać, że w doborze odpowiednich produktów spożywczych dla zdrowia jamy ustnej może pomóc dentysta.

Comments are closed