logo

Jak w łatwy i bezpieczny sposób pozbyć się osadów i przebarwień zębów?

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety, idealny kolor zębów rzadko występuje w naturze. Dodatkowo barwa zębów zmienia się wraz z wiekiem i w dość dużym stopniu zależy także od diety. Szczególny wpływ ma na nią spożywanie takich produktów jak kawa czy herbata. Również palenie tytoniu nie sprzyja pięknej barwie zębów. Jak wyeliminować, albo choćby zmniejszyć przebarwienia zębów? Czy istnieją skuteczne metody? Sprawdź, co radzą specjaliści.

Czy naturalnie białe zęby to rzeczywiście rzadkość?

Idealna biel zębów praktycznie nie występuje. Oczywiście jedne są bardziej białe, inne mniej, ale śnieżnobiałych zębów w przyrodzie nie ma. Wyjątek stanowią… mleczaki. Te rzeczywiście są piękne i najczęściej doskonale białe.

Jednak w przypadku zębów stałych, biały odcień właściwy dla mleczaków można osiągnąć wyłącznie za pomocą zabiegów wybielających.

Od czego zależy kolor zębów?

Barwa naszych zębów to w dużym stopniu kwestia genetyki. Z tym faktem trzeba się pogodzić, ponieważ i tak nie mamy na niego wpływu. Kolor zębów to wypadkowa składających się na niego tkanek – szkliwa i zębiny. Im szkliwo cieńsze, tym bardziej prześwituje spod niego zębina, która może przybierać różne barwy – od szarej, żółtej nawet bo brązową w późniejszym wieku.

Z upływem czasu szkliwo nie tylko ciemnieje, ale także zaczyna się ścierać, stąd niemal każdy z nas obserwuje coraz ciemniejszy kolor własnych zębów. Barwie uśmiechu nie pomagają również spożywana kawa i herbata, a zażywanie dużych ilości antybiotyków z grupy tetracyklin niemal gwarantuje szaro-żółte zęby w przyszłości.

Jak zmniejszyć przebarwienia zębów?

Jeśli chcemy zmniejszyć przebarwienia zębów oraz nadać im piękny, biały kolor, przede wszystkim zrezygnujmy z domowych metod. Niektóre z nich są po prostu stratą czasu i pieniędzy – nie przyniosą po prostu żadnych efektów. Jeszcze gorsze są te, które nie tyko nie pomogą szkliwu, ale pogorszą sprawę, uszkadzając je.

Warto wiedzieć, że przebarwienia mogą być oznaką różnych chorób, dlatego z tym problemem najlepiej zwrócić się do stomatologa. To on najlepiej oceni stan naszych zębów i pomoże nam uporać się z przebarwieniami. Decydując się na wybielanie uśmiechu w gabinecie stomatologicznym możemy mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony bezpiecznie i w najlepszy z możliwych sposób, bez szkody dla naszego zdrowia i przyszłego wyglądu naszych zębów. Stomatolog może zalecić zabieg przeprowadzany w gabinecie, a także nakładki, z których korzystać możemy w domu, utrwalając efekt.

Comments are closed