Implanty zębów - kiedy się zdecydować i jakie są przeciwwskazania - Dentyści pod 1

Implanty zębów - kiedy się zdecydować i jakie są przeciwwskazania

Zęby są wizytówką człowieka, dlatego tak ważne jest, aby stale o nie dbać. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długi czas. Niestety zęba nie zawsze da się uratować i konieczne może być jego usunięcie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zastosowanie implantów zębowych. Implantologia oferuje pacjentom coraz więcej rozwiązań w takich sytuacjach. Im wcześniej pacjent podda się zabiegowi implantacji, tym efekt dokonanego zabiegu może być trwalszy, a czasami służyć nawet dożywotnio.


Czym jest implant?


Implant to element, który umieszcza się w kości szczęki, a jego zadaniem jest zastąpić i odtworzyć rolę korzeni zębowych. Uznawany jest za najlepszą i bardzo bezpieczną metodę odbudowy braku zębowego. W przypadku utraty zęba, implant pomoże uzyskać trwały efekt estetyczny oraz poprawia funkcję narządu żucia, która pogarsza się z powodu braków w jamie ustnej.

Pacjenci mogą aktualnie wybrać pomiędzy dwoma rodzajami implantów:

-Implanty tytanowe

-Implanty cyrkonowe

Wykonane z tytanu implanty są najbardziej popularne. Charakteryzują się one szybką integracją z kością, a co za tym idzie są bardzo trwałe i stabilne. Implanty cyrkonowe wykonane są z tlenku cyrkonu i mimo że są równie trwałe, to zabiegi z ich wykorzystaniem wykonywane są zdecydowanie rzadziej.


Kiedy należy założyć implant?


Braki w uzębieniu mogą mieć wiele przyczyn. Ważne jest jednak, aby założeniem implantu zająć się zaraz po utracie naturalnego zęba. Skutkiem braku uzębienia przez dłuższy czas może być między innymi przechylanie się innych zębów oraz wypychanie ich. Następstwem może być również wysunięcie się z zębodołu zęba, któremu brakuje podparcia zęba przeciwstawnego. Nie warto zatem zwlekać z rozpoczęciem leczenia, gdyż utrata zęba może wiązać się z późniejszym zanikiem kości. Odbudowa kości jest nie tylko bardziej kosztowna, ale również zdecydowanie wydłuża czas zabiegu implantologicznego.