logo

Czy warto zdecydować się na piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usunięciu osadów, przebarwień oraz drobin kamienia nazębnego, znajdujących się bardzo często na zębach. Do tego celu dentysta używa specjalnego oprzyrządowania – piaskarki oraz odpowiednich środków chemicznych, potocznie nazywane piaskiem do zębów. Czy warto oraz kiedy zdecydować się na zabieg piaskowania zębów?

 

Jak wygląda piaskowanie zębów?

 

Piaskowanie zębów to zabieg powszechnie przeprowadzany w gabinetach stomatologicznych. Jego wykonanie jest zalecane przede wszystkim po skalingu oraz przed fluoryzacją.
Dla wielu pacjentów zabieg ten może okazać się niezbyt przyjemny, ale efekty są zadowalające i natychmiastowe. Podczas tego zabiegu w jamie ustnej pacjenta rozpylany jest piasek dentystyczny, który dociera do trudno dostępnych miejsc, a przede wszystkim do tych, do których nie można się dostać podczas codziennego szczotkowania. Na koniec zużyty piasek jest odsysany przy pomocy specjalnego ssaka. Zabieg piaskowania zębów trwa około 20 – 30 minut. Podczas wykonywania piaskowania pacjent może poczuć dyskomfort, nie jest to jednak uporczywy ból, który wymagałby znieczulenia.

Obecnie tego typu zabiegi stomatologiczne są wykonywane przy użyciu ssaka, co w bardzo dużym stopniu eliminuje ilość znajdującego się w ustach piasku. Zabieg bardzo często jest proponowany pacjentom w parze ze skalingiem, a zwłaszcza wtedy, gdy na zębach są obecne bardzo duże złogi kamienia.

Warto pamiętać o tym, że po piaskowaniu zęby są bardzo wrażliwe oraz podatne na przebarwienia, dlatego warto przestrzegać zaleceń po piaskowaniu zębów. Przez kilka godzin po wykonaniu zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty oraz czerwonego wina.

 

Czy warto piaskować zęby?

 

Na piaskowanie warto się zdecydować wówczas, gdy na zębach obecne są nieestetyczne przebarwienia. Podczas tego zabiegu są usuwane wszystkie bakterie, które przyczyniają się do destrukcji szkliwa, rozwoju próchnicy oraz wielu poważnych chorób przyzębia.

Piaskowanie pozwala usunąć z zębów osadu po barwiących napojach. Jest ono wskazane w celach profilaktycznych, w szczególności dla tych osób, które często piją kawę, herbatę oraz palą papierosy. Zęby takich osób pozostawiają bowiem zazwyczaj wiele do życzenia. Decydując się na piaskowanie, można cieszyć się z posiadania jaśniejszych, estetyczniejszych oraz gładszych zębów.

Piaskowanie jest bezpieczne, zabieg najlepiej przeprowadzać dwa razy w ciągu roku. W przypadku osób, których uzębienie jest w szczególności podatne na odkładanie się kamienia nazębnego oraz powstawanie przebarwień piaskowanie może być przeprowadzane znacznie częściej, nawet czety razy w ciągu roku.

Comments are closed