Co jeść po usunięciu zęba? - Dentyści pod 1

Co jeść po usunięciu zęba?

Czasami zdarza się, że mimo wdrożenia leczenia, zęba nie da się uratować. Wówczas należy go usunąć. Ekstrakcja zęba może być także konieczna z powodu wad zgryzu. Niezależnie od przyczyny, każdy pacjent powinien być świadomy, jak postępować po zabiegu. Co można wtedy jeść?

Co jeść po zabiegu wyrwania zęba?

Usunięcie zęba może powodować szereg różnych problemów jak krwawienie, ból, obrzęk czy szczękościsk. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że jedzenie może być utrudnione. Ale nawet osoba, która łagodnie przechodzi okres po zabiegu, powinna pamiętać, że rana po wyrwanym zębie potrzebuje czasu, aby się zagoić. W związku z tym przyjmowane produkty powinny być:

  • miękkie (gryzienie i przeżuwanie może prowadzić do uszkodzenia rany),
  • zimne lub letnie (gorące pokarmy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei może skutkować przedwczesnym zerwaniem się skrzepu).

Jakie produkty jeść po ekstrakcji zęba?

Po ekstrakcji zęba najlepiej sięgnąć po jogurty. Zaleca się jedzenie lodów - ponieważ są chłodne, prowadzą do obkurczenia naczyń krwionośnych. Ciekawym pomysłem na zdrowe i smaczne posiłki są koktajle z owoców i warzyw. Dozwolone są także zupy, ważne jednak, aby nie były gorące. Fani słodkości mogą sięgnąć po letni kisiel czy galaretki. Warto pamiętać, że wiele produktów można blendować, a następie spożywać w formie puree, np. makaron, gotowane mięso czy ziemniaki.

Jakich produktów unikać po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu zęba nie powinno spożywać się gorących pokarmów i napoi. Lepiej jest zrezygnować z twardych produktów, które wymagają gryzienia jak chociażby orzechy, batoniki, landrynki. Nie należy także sięgać po ostre potrawy, ponieważ mogą one podrażnić ranę. Zabrania się picia alkoholu, zwłaszcza jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyków oraz palenia papierosów. Nikotyna zaburza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do niedotlenienia tkanek, a w efekcie nawet do suchego zębodołu, co wymaga dodatkowego leczenia.

Usunięcie zęba to zabieg, który nie należy do przyjemnych. Na szczęście może być on zupełnie bezbolesny, jeśli zostanie podane odpowiednie znieczulenie. Aby rana odpowiednio się goiła kluczowy jest nie sam zabieg, ale postępowanie pacjenta tuż po nim. Nie powinien on przemęczać się fizycznie, warto aby korzystał z zimnych okładów. Duże znaczenie odgrywa także odpowiednia dieta, składająca się z miękkich i zimnych posiłków. Każda osoba, która chce usunąć zęba w komfortowy sposób i otrzymać szczegółowe zalecenia po zabiegu, jest mile widziana w naszym gabinecie Dentyści pod Jedynką!