Ze stomatologiem za pan brat, czyli dziecko w gabinecie stomatologicznym - Dentyści pod 1

Ze stomatologiem za pan brat, czyli dziecko w gabinecie stomatologicznym

Mali Pacjenci to największe wyzwanie dla stomatologa. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że tylko oni mogą łatwo i szybko zweryfikować wszystkie umiejętności specjalisty, począwszy od tych zawodowych, a kończąc na interpersonalnych.

Pedodonta - specjalista od dziecięcych zębów

Różnice w leczeniu stomatologicznym dzieci i dorosłych doprowadziły do wyodrębnienia się zupełnie nowej dziedziny stomatologii. Jest nią pedodontia, która specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu zębów dzieci i młodzieży. Co ważne - stomatolog dziecięcy musi nie tylko znaleźć z dzieckiem wspólny język, ale też wzbudzić w nim zaufanie i stworzyć - kluczową dla dalszego procesu leczenia - odpowiednią atmosferę.
 

Dziecko i stomatolog - budowa relacji

Jeśli wizyta u stomatologa dziecięcego ma przynieść określone efekty, konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. Mówiąc konkretnie - trzeba sprawić, że dziecko potraktuje ją jako niesamowitą przygodę. Jest to bardzo trudny proces, biorąc pod uwagę zróżnicowane, dziecięce charaktery, etapy rozwoju itd. Współpraca ta będzie się inaczej układać z dzieckiem 10 - 12 letnim, a inaczej z maluchem, który ma dopiero 5 lat...
 

Pierwsza wizyta

Późniejsza współpraca z dzieckiem zależy w głównej mierze od przebiegu pierwszej wizyty. Doświadczony stomatolog dziecięcy nie wykonuje w jej trakcie zabiegu, lecz jedynie oprowadza malucha po gabinecie, pokazując mu wszystkie interesujące urządzenia dentystyczne. W trakcie wizyty specjalista nie używa trudnego, branżowego języka. Wręcz przeciwnie - stosuje on proste sformułowania, które są dobrze znane małemu pacjentowi. Zamiast np. dmuchawy, stosuje on pojęcie... wiaterku. To samo dotyczy lampy stomatologicznej, która często jest nazywana po prostu słoneczkiem. W międzyczasie może on wykonać proste czynności, które nie wymagają ingerencji w uzębienie dziecka. Mowa tu np. o zdjęciach, które - wykonywane specjalistyczną kamerą - mogą być dla dziecka autentycznym źródłem radości.
 

Co dalej?

Po zakończeniu pierwszej wizyty rodzice dziecka są instruowani co do dalszego postępowania z uzębieniem dziecka. Specjalista zaleca w tym przypadku odpowiedni instruktaż żywieniowy i higieniczny, który pozwoli przygotować dziecko do kolejnych etapów leczenia. W razie potrzeby (już w trakcie kolejnej wizyty) istnieje możliwość przeprowadzenia określonego zabiegu. Można go wykonać w znieczuleniu miejscowym. W razie potrzeby można też zrealizować zabieg tzw. abrazji powietrznej, która nie wymaga zastosowania jakichkolwiek środków znieczulających. Stomatologia dziecięca ma wiele metod leczenia.