Stomatologia dziecięca - co warto o niej wiedzieć? - Dentyści pod 1

Stomatologia dziecięca - co warto o niej wiedzieć?

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja skupia się na profilaktyce oraz leczeniu zębów u dzieci. Nie da się ukryć, że do dzieci jest potrzebne specjalne podejście, a ich jama ustna znacznie różni się od jamy ustnej osoby dorosłej. Ponadto leczenie mleczaków ma ogromny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej dziecka w jego dorosłych latach. Z tego tekst dowiesz się jakie zabiegi obejmują stomatologię dziecięcą oraz kiedy zabierać dziecko do dentysty.

Stomatologia dziecięca - jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Ta dziedzina stomatologii kładzie ogromny nacisk na profilaktykę. Do podstawowych zabiegów tej dziedziny należą:

  • fluoryzacja

  • lakowanie
  • lakierowanie

Wszystkie powyższe zabiegi zabezpieczają ząb, dzięki czemu rozwój oraz powstanie próchnicy jest zahamowane. Niemniej jednak stomatologia dziecięca również obejmuje leczenie zębów. Małe plamki, które pojawiły się na zębach dziecka mogą wskazywać na to, że szkliwo się demineralizowało i wdrożenie leczenia jest koniecznością. Stomatolog dziecięcy w większości przypadków używa znieczuleń, aby zniwelować jakikolwiek ból, który mógłby się wystraszyć i zniechęcić malucha do dentysty. Często do tego używana jest karpula, czyli bezbolesne znieczulenie. Strzykawka jest dużo mniejsza niż ta, której używa się nie znieczulania dorosłych pacjentów, dzięki czemu komfort małego pacjenta jest zwiększony. Gdy ubytek jest naprawdę niewielki jest również możliwość używania techniki abrazji powietrznej, którą na przykład Dentyści Pod Jedynką oferują. Dalsze leczenie polega na tym, że stomatolog dziecięcy oczyszcza próchnicę, boruje zęba, a następie na dno ubytku zakłada plombę. Następnie zostaje założone wypełnienie.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Już w osiemnastym miesiącu życia powinna odbyć się pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym, zwana wizytą adaptacyjną. Niezależnie od tego w jakim stanie są zęby malucha, powinien mieć ona szanse bezstresowo zapoznać się z dentystą i całym gabinetem. Stomatolog dziecięcy, oprócz swoich zdolności dentystycznych powinien być również bardzo miły i wyrozumiały dla dziecka, ponieważ zdobycie zaufanie malucha to nie takie proste zadanie. To właśnie dentysta może sprawić, że dziecko polubi chodzenie do gabinetu stomatologicznego, a dbanie o zęby sprawi mu radość a nie stres. Ponadto już przed wizytą adaptacyjną należy wdrożyć w domu higienę jamy ustnej. Od urodzenia dziecka należy mu czyścić dziąsła wilgotnym i czystym materiałem, najlepiej po każdym posiłku. Niestety ale zaniedbanie jamy ustnej może mieć opłakane skutki w przyszłości.