Stan jamy ustnej a zdrowie - Dentyści pod 1

Stan jamy ustnej a zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że systematyczne wizyty u stomatologa są ważna dla zachowania zdrowych i pięknych zębów. Okazuje się jednak, że stan jamy ustnej może również zdradzić, czy w twoim organizmie nie toczą się stany zapalne lub choroby, o których nie miałeś pojęcia.
Stan uzębienia oraz jamy ustnej może sygnalizować toczące się w twoim organizmie stany zapalne czy choroby. Dzięki systematycznym wizytom kontrolnym twój stomatolog szybko rozpozna pierwsze symptomy i zleci potrzebne badania, które pomogą lekarzowi specjaliście rozpocząć właściwe leczenie. Co więcej, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, próchnica, stany zapalne przyzębia, braki zębów, a także nieprawidłowy zgryz mają ogromny wpływ na stan i zdrowie całego organizmu. Dlaczego? Bakterie, które bytują w ubytkach i płytce nazębnej mogą być rozsiewane po całym organizmie i odpowiadać za groźne choroby.

Stomatologia zachowawcza – dlaczego warto chodzić na systematyczne przeglądy?

Choć pacjenci zwykle postrzegają zęby jedynie jako ważny element wyglądu, który dodaje pewności siebie i atrakcyjności, warto wiedzieć, że kondycja jamy ustnej ma ogromny wpływ na stan i zdrowie całego organizmu. Dzięki uzębieniu swobodnie uśmiechasz się, wyrażasz emocje, ale i przeżuwasz pokarmy. Mało osób zdaje sobie również sprawę z faktu, że to właśnie w jamie ustnej następuje wstępne trawienie co ma niemały wpływ na sprawne i efektywne funkcjonowanie układu pokarmowego.
Co więcej, bakterie z jamy ustnej z łatwością przedostają się do krwioobiegu i zakażają kolejne układy. Dlatego próchnica i stany zapalne przyzębia mogą być przyczyną spadku odporności, infekcji dolnych dróg oddechowych czy zapalenia nerek. Co ciekawe, badania pokazują, że bakterie odpowiadające za parodontozę dość często są znajdowane w blaszkach miażdżycowych, a także zwiększają ryzyko chorób serca.

Próchnica odpowiada za psucie zębów, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Bakterie mogą prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, a także zapalenia okostnej oraz tkanek miękkich. Co więcej, może się to skończyć pojawieniem ropnia, który należy naciąć, doprowadzając do uwolnienia wydzieliny. Dlaczego? Nieleczony mógłby doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Warto wiedzieć, że na podstawie jamy ustnej stomatolog może też stwierdzić np. cukrzycę. Chorym najczęściej towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, skarżą się na ich suchość, są częściej narażeni na choroby przyzębia i ubytki, a także grzybice jamy ustnej i kącików ust.

Stomatologia zachowawcza – Mokotów

Systematyczne kontrole stomatologiczne są bardzo ważne w profilaktyce chorób jamy ustnej, ale i całego organizmu. Dlatego nie zwlekaj i koniecznie umów się na przegląd uzębienia. W naszym gabinecie pracują doświadczeni specjaliści, posiadamy też nowoczesny sprzęt niezbędny do skutecznej i szybkiej diagnostyki. Więcej informacji o naszych usługach znajdziesz pod linkiem: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/sto...chowawcza/.