Skaling i piaskowanie – dlaczego warto wykonać higienizację uzębienia? - Dentyści pod 1

Skaling i piaskowanie – dlaczego warto wykonać higienizację uzębienia?

Stomatologia zachowawcza to nie tylko leczenie zębów, ale również, a właściwie przede wszystkim, profilaktyka. Na tę ostatnią składają się działania i zabiegi, które mają na celu uchronić pacjentów przed próchnicą. Wśród nich jest między innymi higienizacja jamy ustnej. Kiedy oraz dlaczego warto ją wykonać?

Pacjenci zgłaszają się do stomatologa najczęściej wtedy, gdy coś ich boli lub doskwiera im na tyle mocno, że codzienne funkcjonowanie staje się trudne. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wykonywać systematyczne przeglądy dentystyczne. Dzięki nim stomatolog może nie tylko szybko zainterweniować i wykluczyć toczące się stany zapalne, ale również zatrzymać rozwój próchnicy. Ta ostatnia, wykryta we wczesnym stadium, najczęściej nie wymaga „borowania”, lecz jedynie fluoryzacji, która może pomóc zębom w ich mineralizacji. Warto również pamiętać, że nieprzyjemnym dolegliwościom pozwalają zapobiec nie tylko przeglądy, ale i systematyczna higienizacja.

Higienizacja jamy ustnej – dlaczego jest ważna?

Codzienna higiena to nierzadko za mało, aby uchronić się przed powstawaniem kamienia. Ten gromadzi się nie tylko na koronie zęba, ale i w strefie poddziąsłowej, co prowadzi do odsłaniania się szyjek zębowych, stanów zapalnych i krwawienia dziąseł, a także sprzyja namnażaniu się bakterii próchnicowych. Ale czym właściwie jest kamień nazębny?

Jest on zmineralizowaną płytką nazębną, która zaczyna tworzyć się już po umyciu zębów. Błonka nabyta, bo tak mówimy o początkowej fazie powstawania płytki nazębnej, nie jest szkodliwa. Zbudowana jest z glikoprotein (białek śliny) i stopniowo osadzają się na niej bakterie – najpierw niepróchnicotwórcze, a następnie próchnicotwórcze. Kiedy pojawiają się te ostatnie, mówimy już o płytce nazębnej. Sam nalot wraz z nadejściem bakterii zmienia swój skład, co jest efektem ich działania, a właściwie produktów ich metabolizmu.

Spożywanie posiłków, zwłaszcza bogatych w węglowodany (cukry), jest idealnym źródłem pożywki dla bakterii próchnicowych. Te zaczynają produkować kwasy, które prowadzą do demineralizacji szkliwa i wnikania ich w głąb zęba.

O ile płytki nazębnej możesz pozbyć się sam, dbając o systematyczną higienę jamy ustnej, tak w przypadku kamienia musisz skorzystać z pomocy specjalisty. Dzięki niemu pozbędziesz się zmineralizowanych złogów, wyeliminujesz potencjalne stany zapalne, a także sprawisz, że twoje zęby zyskają bielszy odcień.

Stomatologia zachowawcza – Mokotów

W naszym gabinecie wykorzystujemy nowoczesny sprzęt do usuwania kamienia nad- i poddziąsłowego oraz przebarwionego osadu, a także do precyzyjnego doczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo po każdym zabiegu stosujemy fluoryzację, która pozwoli twoim zębom na mineralizację. Wykonując wszelkie działania higienizacyjne dbamy nie tylko o profesjonalizm i dokładność, ale przede wszystkim o komfort naszych pacjentów.

Jeżeli szukasz specjalistów, którzy profesjonalnie zadbają o twój uśmiech, koniecznie odwiedź naszą stronę: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-zachowawcza/ i umów się na wizytę.