Reendo – co to jest i na czym polega? - Dentyści pod 1

Reendo – co to jest i na czym polega?

Reendo to nic innego, jak powtórne leczenie kanałowe. Może okazać się ono konieczne w przypadku wystąpienia stanu zapalnego i silnego bólu w okolicach zęba. Co w tej sytuacji należy zrobić? Usunąć czy podjąć się leczenia?

Leczenie kanałowe to szansa na uratowanie zęba, który może dzięki niemu posłużyć pacjentowi jeszcze przez długie lata. Może, ale nie musi – niekiedy zdarza się bowiem tak, że przeleczony ząb za jakiś czas znów daje o sobie znać. Jednym z rozważanych wówczas rozwiązań jest właśnie reendo.

Reendo – na czym polega?

Zdobycze nowoczesnej stomatologii pozwalają endodontom podjąć skuteczną walkę o zachowanie nawet bardzo zniszczonych zębów, ale w trudnych przypadkach trzeba się liczyć niestety ze sporym ryzykiem wystąpienia powikłań. Ich przyczyną mogą być oczywiście: niewłaściwie wykonane leczenie, brak dokładnego oczyszczenia kanałów lub pozostawienie złamanego narzędzia, jednak zwykle powodem są czynniki wykraczające poza kwalifikacje lekarza. Endodonta może skrupulatnie wykonać wszystkie niezbędne procedury, a ząb i tak po jakimś czasie da o sobie znać. W takim przypadku pozostaje podjąć kolejną próbę ratowania zęba, czyli ponownie wyleczyć kanały, albo zdecydować się na jego usunięcie.

Wskazania do wykonania reendo

Wskazaniem do powtórnego leczenia kanałowego nie zawsze jest ból w okolicy wypełnionego zęba – mowa tu o „okolicy”, ponieważ sam ząb został pozbawiony nerwu, który mógłby dawać takie dolegliwości. Podczas rutynowego przeglądu lekarz nierzadko zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki i dopiero wówczas okazuje się, że w kości może tworzyć się stan zapalny. Ten objawia się najczęściej w postaci zaciemnionej plamy w okolicy wierzchołka przeleczonego kanałowo zęba. W takim przypadku trzeba dostać się do korzenia, rozpuścić i wyjąć gutaperkę (materiał służący do wypełnień kanałów), a następnie ponownie oczyścić kanały.

Endodonta powinien działać pod mikroskopem, tak aby zwiększyć szanse na dokładne oczyszczenie kanałów. Pod dużym powiększeniem można dostrzec perforacje, uszkodzenia korzeni, dodatkowe kanały, których wcześniej nie odkryto, lub pozostawione narzędzie. Warto zaznaczyć, że nierzadko dopiero po otwarciu zęba okazuje się, że jego dalsze leczenie nie przyniesie efektów.

Leczenie kanałowe – Mokotów

Leczenie kanałowe wymaga bardzo skrupulatnego wykonywania poszczególnych procedur. Do tego potrzebny jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale również wiedza i doświadczenie osób zajmujących się endodoncją. Dlatego w naszym gabinecie zatrudniamy jedynie cenionych specjalistów w swojej branży. Dzięki temu mamy pewność, że leczenie zostanie przeprowadzone z niezwykłą starannością i na najwyższym poziomie, a jednocześnie z troską o komfort pacjentów. Więcej o naszej ofercie dowiesz się ze strony: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/endodocja/.