Prześwietlenie szczęki – w jakich sytuacjach lekarz może zalecić RTG? - Dentyści pod 1

Prześwietlenie szczęki – w jakich sytuacjach lekarz może zalecić RTG?

Choć diagnostyka zgryzu kojarzy się głównie z ortodoncją, w praktyce jest przydatna w wielu dziedzinach stomatologii. Dowiedz się zatem, w jakich sytuacjach lekarz może zalecić prześwietlenie szczęki.

Diagnostyka zgryzu to przede wszystkim skuteczna forma profilaktyki. Zapobiega rozwojowi licznych chorób jamy ustnej, ponieważ pozwala szybko i skutecznie wyeliminować istniejące stany zapalne, które początkowo mogą nie dawać żadnych objawów bólowych. W dobrych gabinetach stomatologicznych zaleca się wykonywać pantomogram raz na dwa, trzy lata. Dlatego nie bądź zaskoczony, jeśli na corocznej kontroli uzębienia dentysta zapyta Cię o aktualne prześwietlenie szczęki, które pozwoli mu rzetelnie ocenić jego stan. Pytanie jednak, w jakich jeszcze sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie RTG?

Diagnostyka zgryzu – w jakich sytuacjach lekarz może zalecić wykonanie RTG?

Prześwietlenie lekarz może zechcieć wykonać przed, w trakcie, a także po leczeniu kanałowym. Dlaczego? Jest to niezbędne nie tylko do dokumentacji medycznej czy w celu zaprezentowania pacjentowi wykonanej pracy, ale także dla zweryfikowania, czy ząb został właściwie przeleczony i dobrze wypełniony. W trakcie leczenia lekarz nierzadko wkłada do kanałów specjalne lekarstwo, które ma wyeliminować stan zapalny w kości i tym samym doprowadzić do jej regeneracji. Ten krok należy wykonać przed wypełnieniem kanałów, aby ząb za jakiś czas nie zaczął boleć. U niektórych regeneracja następuje szybciej, a u innych wolniej, dlatego lekarz wykonuje zdjęcia, aby upewnić się, że stan zapalny został wyeliminowany i możliwe jest wypełnienie zęba.

Prześwietlenie pełni również ważną funkcję w chirurgii, periodontologii czy stomatologii dziecięcej. Jeśli chodzi o tę pierwszą, lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia przed ekstrakcją, aby sprawdzić jak ułożony jest ząb, a także czy nie występuje połączenie z zatoką szczękową. W ten sposób może przygotować się na potencjalne trudności związane z usuwaniem zęba. Chirurg może też wykonać zdjęcie po wykonanej ekstrakcji, co często ma miejsce w przypadku mocno zniszczonych zębów, które bardzo kruszą się podczas usuwania. Dzięki zdjęciu ma pewność, że ząb został usunięty w całości.

W periodontologii, z pomocą prześwietlenia, ocenia się stopień zaawansowania parodontozy, szkody jakie wyrządziła, a także czynniki, które mogły do niej doprowadzić – niedostateczna higiena nie zawsze bowiem odpowiada za powstanie tego schorzenia. Natomiast w przypadku stomatologii dziecięcej pozwala sprawdzić, czy uformowały się zawiązki zębów stałych, czy ich wyrzynanie się jest prawidłowe, a także czy nie ma żadnych zmian w kości.

Prześwietlenie szczęki – Mokotów

Nie ma zatem wątpliwości, że diagnostyka zgryzu jest niezwykle ważna i pomaga cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Warto jednak wybierać te gabinety, które zaopatrzone są w wysokiej klasy sprzęt, renomowanych marek. Dobry sprzęt, który gwarantuje bezpieczeństwo, czyli małą dawkę promieniowania, a jednocześnie dobrą jakość obrazu, pozwoli szybko ocenić stan zdrowia i zastosować skuteczną formę terapii. Pamiętaj, że wybierając gabinety wyposażone w urządzenia do wykonywania zdjęć, oszczędzasz nie tylko czas, ale i pieniądze. Wejdź zatem na stronę: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/ i dowiedz się więcej o naszej ofercie.