Prawidłowe mycie zębów – jakie nawyki powinno się wypracować? - Dentyści pod 1

Prawidłowe mycie zębów – jakie nawyki powinno się wypracować?

Od dzieciństwa wpajane powinny być prawidłowe nawyki higieniczne. Jednym z nich regularne czyszczenie oraz badanie zębów. Od zachowania zdrowia jamy ustnej zależy komfort życia oraz estetyczny uśmiech.

Zasady mycia zębów – odpowiednia kolejność

Podstawą odpowiedniej higieny jamy ustnej jest regularne i dokładne czyszczenie. Pozwala uniknąć wielu chorób oraz kosztownego i bolesnego leczenia stomatologicznego. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób należy to robić, aby było maksymalnie skuteczne. Czyszczenie zębów najlepiej rozpocząć od dokładnego nitkowania. W przestrzeniach międzyzębowych mogą znajdować się trudne do usunięcia drobinki jedzenia. Dzięki precyzyjnym ruchom wykonanym fragmentem nici dentystycznej można przygotować jamę ustną do kolejnych etapów oczyszczania. W następnej kolejności należy użyć odpowiednio dobranej szczoteczki do zębów i pasty dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Odpowiednia profilaktyka chorób jamy ustnej

Choć nitkowanie oraz dokładne szczotkowanie stanowi podstawę czyszczenia zębów, warto stosować również dodatkowe techniki, aby zwiększyć ochronę jamy ustnej. Warto stosować specjalną skrobaczkę umożliwiającą dokładne oczyszczenie języka oraz podniebienia. Można je nabyć w klinikach specjalizujących się w leczeniu oraz profilaktyce. Ostatnim etapem prawidłowego mycia zębów powinien być płyn do płukania. Utrudnia on osadzanie się bakterii na szkliwie. Proces oczyszczania powinien być powtarzany każdorazowo po posiłkach oraz przed pójściem spać. Szczególnie istotne jest wpajanie dobrych nawyków dzieciom, aby w dorosłości nie miały problemów ze zdrowiem oraz higieną jamy ustnej. Świetnym uzupełnieniem poprawnej higieny jest stomatologia zachowawcza. Dzięki regularnej profilaktyce oraz leczeniu ubytków możliwe jest zachowanie zdrowego i białego uśmiechu na dłużej.

Czym jest stomatologia zachowawcza?

W obrębie stomatologii zachowawczej znajduje się szereg zabiegów, pozwalających zachować zdrowie jamy ustnej. Najpopularniejsze są szczegółowe badania zębów oraz oczyszczanie ich z płytki nazębnej, oraz kamienia. Stomatologia zachowawcza zaleca również regularne wykonywanie piaskowania oraz skalingu. W przypadku dzieci konieczne jest lapisowanie zębów. Wpływ na estetyczny wygląd zębów ma również regularne polerowanie oraz lakierowanie. Dodatkowym zabiegiem poprawiającym komfort jest również leczenie nadwrażliwości i krwawienia z dziąseł. Podstawą dbania o zęby i jamę ustną jest regularne korzystanie z usług profesjonalnych gabinetów stomatologicznych oraz prawidłowa higiena.