Piękny uśmiech u seniora - jak osiągnąć ten efekt? - Dentyści pod 1

Piękny uśmiech u seniora - jak osiągnąć ten efekt?

Jeden komplet zębów na całe życie to w przypadku wielu osób zdecydowanie zbyt mało. Seniorzy bardzo często borykają się z trudnościami spowodowanymi problemami z własnym uzębieniem. Jakie to trudności i jak można pomóc swoim starszym bliskim w tym zakresie?


Trudności seniorów z własnymi zębami


W czasie całego życia zęby podlegają zużywaniu się - ścierają się, niszczy się ich szkliwo, są uszkadzane przez próchnicę. Czasem na skutek paradontozy i osteoporozy chwieją się i wypadają. Wyłamują się także na skutek różnych wypadków. Im człowiek starszy, tym trudniej jest zachować mu nie tylko zdrowie, ale i piękny wygląd swoich zębów. W efekcie osoby starsze unikają uśmiechania się, zmniejsza się zdecydowanie wybór potraw, które są w stanie samodzielnie zjeść bez bólu. Często zapominają o szczotkowaniu zębów lub nie robią tego, gdyż sprawia im to ból.


Jak protetyka pomaga seniorom w odzyskaniu jakości życia?


Sztuczne zęby to zawsze nie to samo co własne. Niestety, współczesna protetyka nie jest w stanie zaimplantować pacjentowi kompletu zębów, które mógłby on czuć dokładnie tak samo jak własne. Jednak obecnie implanty zębowe stają się coraz doskonalsze - zęby wydają się bardziej naturalne, lepiej wyglądają w jamie ustnej, sprawiają wrażenie własnych. Pacjent, który otrzyma nową protezę zębową powinien być cierpliwy - z czasem przyzwyczai się nie tylko do swojej nowej szczęki, ale również nauczy się dzięki niej gryźć i przestanie odczuwać z tego powodu dyskomfort.

Protetyka to sposób na to, aby senior odzyskał pewność siebie i znów uśmiechał się pełną gębą. Wielu seniorów z biegiem czasu zaczyna coraz bardziej wstydzić się swojego uśmiechu. Poprzez wstawienie kilku sztucznych zębów w miejsce ubytków lub nawet całej szczęki, można nie tylko poprawić wygląd pacjenta. Zapobiega się w ten sposób także przesuwaniu się zębów, ich nierównomiernemu ścieraniu, przeciążaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki wysokiemu stopniowi zaawansowania współczesnej medycyny możliwe jest nie tylko uzupełnianie braków w szczęce, ale również oferowanie pacjentowi zupełnie nowego kompletu zębów, które nie będą zbytnio odbiegały kształtem od jego własnych, ale za to będą dużo ładniejsze, bielsze i prostsze. Niektórzy seniorzy nie do końca zdają sobie sprawę z możliwości protetycznych, jakie oferują współczesne gabinety, i tylko z tego powodu nie decydują się na wykonanie protezy. Aby pomóc swoim bliskim starszym osobom w odzyskaniu uśmiechu, czasem wystarczy tylko zaprowadzić ich do dentysty i protetyka, którzy wspólnie ustalą program leczenia i już po kilku miesiącach senior będzie mógł cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem!