Napoje bezcukrowe i ich wpływ na zęby. Zdrowa alternatywa czy ukryty szkodnik? - Dentyści pod 1

Napoje bezcukrowe i ich wpływ na zęby. Zdrowa alternatywa czy ukryty szkodnik?

Każdy mniej lub bardziej jest świadomy tego, że słodkie napoje stanowią idealną pożywkę dla rozwoju próchnicy. W związku z tym rynki podbiły swego czasu napoje bezcukrowe, które zostały utożsamione jako najzdrowsza alternatywa dla ich tradycyjnych odpowiedników, ale czy na pewno tak jest?

Szkodzi nie tylko cukier

Popularnym mitem jest to, że jedynie słodkie napoje działają szkodliwie na zęby. Wiąże się to głównie z tym, że tak często słyszymy jedynie o tym jaką idealną dla bakterii próchniczych są cukry proste, a w szczególności najpopularniejsza sacharoza oraz glukoza. Każdy stomatolog, którego poprosimy o fachową opinię w temacie próchnicy oprócz szkodliwej działalności wskaże bez wątpienia jako czynnik ryzyka również niskie, kwaśne pH, które powstaje jako skutek stosowania min. kwasu węglowego, regulatorów kwasowości, aromatów, a także konserwantów.

Ksylitol-cukier, który może zapobiegać próchnicy?

Niewiele osób spodziewałoby się, że ten sam stomatolog, który chwilę wcześniej przestrzegał przed spożyciem cukrów prostych uśmiechnie się na samo wspomnienie o ksylitolu. Mimo swojego słodkiego smaku zbliżonego do innych cukrów to nie jest on skutecznie metabolizowany przez bakterie ze szczepu Streptococcus mutans. Mimo, że pobierają one ksylitol jako potencjalne źródło energii to w wyniku jego przetwarzania powstają związki, które ostatecznie powodują uszkodzenia ściany komórkowej przy braku pozyskania energii, co prowadzi ostatecznie do śmierci bakterii. Ponadto cukrol ten pośrednio wpływa na zwiększenie mineralizacji zębów poprzez zwiększenie ilości wydzielanej śliny i zwiększeniu pH. Na razie stosunkowo mało produktów dostępnych na rynku jest słodzonych ksylitolem. Możemy go spotkać przede wszystkim w naturalnej postaci w soku brzozowym i niektórych sokach owocowych.

Napoje bezcukrowe, które nie szkodzą zębom

Jedyne napoje, które pozostają naturalnie obojętne są jedynie woda oraz mleko. Posiadają one obojętny odczyn oscylujący wokół 7 punktów pH. Dosyć mylące mogą być produkty mleczne bez laktozowe. W dużej mierze nie są one pozbawione produktów rozbicia tego dwucukru, czyli glukozy i galaktozy. Są to cukry prostsze niż laktoza, a przez to łatwiej przyswajalne przez bakterie, odpowiadające za rozwój próchnicy. Warto także pamiętać, że mleko , które początkowo posiada odczyn obojętny, będzie sukcesywnie w trakcie jego przechowywania obniżało swoje pH, co jest skutkiem naturalnego rozkładu laktozy przez bakterie, które jako produkt uboczny wydzielają kwas mlekowy.