Leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej - Dentyści pod 1

Leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej

Każdy z nas chciałby zachować własne zęby do końca życia. Niestety, często ze względu na postęp choroby czy zaniedbania w zakresie dbania o zęby, konieczne są zabiegi chirurgiczne, najczęściej związane z usuwaniem uzębienia. Czym jeszcze zajmuje się chirurg stomatolog i jak wybrać najlepszego specjalistę z tej dziedziny?

Kim jest chirurg stomatolog?


Chirurg stomatolog to lekarz, który wykonuje szereg zabiegów w obszarze całej jamy ustnej oraz części przyległych do niej, jak język, żuchwa i szczęki. Są to zabiegi nie tylko usuwania (ekstrakcji) zębów, ale również chirurgia odtwórcza utraconych tkanek miękkich czy tkanki kostnej. W wielu przypadkach chirurg stomatolog współpracuje z chirurgami szczękowymi, protetykami lub stomatologami ogólnymi, aby przywrócić w pełni zdrowie jamy ustnej pacjenta.
 

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej


Najczęściej z chirurgią stomatologiczną kojarzy się zabieg ekstrakcji ósemek, najczęściej zatrzymanych i nie do końca wyrżniętych. Wśród innych procedur, których dokonują dentyści tej specjalizacji są:

- usuwanie uszkodzonych lub zainfekowanych korzeni zębowych;
- usuwanie zmian i guzków o charakterze łagodnym, a niekiedy złośliwym, jak torbiele, włókniaki i brodawczaki;
- leczenie chorób ślinianek;
- przygotowanie do dalszego leczenie protetycznego;
- leczenie przetok i ropni;
- nacinanie więzadeł i języka w procesie terapii logopedycznej;
- wstawianie wszczepów zębowych;
- proces regeneracji wyrostka zębodołowego.

Leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej zawsze poprzedza diagnostyka w postaci radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. W jej ramach wykonywane są zdjęcia RTG:

- wewnątrzustne (zębowe, zgryzowe, zgryzowo-skrzydłowe lub pantomograficzne);
- zewnątrzustne (zatoki oboczne nosa lub telerentgenogramy czaszki).

Dla dokładnej diagnostyki przy chirurgicznym leczeniu stomatologicznym czasem niezbędne jest również wykonanie:

- tomografii komputerowej,
- rezonansu magnetycznego,
- badania USG,
- sialografii.
 

Jak wybrać chirurga stomatologicznego?


Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, zwłaszcza usuwanie zębów mądrości lub innych zębów stałych, budzą sporo obaw wśród pacjentów. Dlatego tak istotne jest, aby dokonać wyboru lekarza tej specjalizacji szczególnie uważnie. Warto zdecydować się na współpracę ze stomatologiem, który jest w stanie wyjaśnić wszystkie wątpliwości pacjenta i opowiedzieć mu dokładnie o przebiegu całej procedury, dba o dobrą atmosferę w gabinecie i stosuje nowoczesne środki znieczulające, aby zabieg był bezbolesny dla poddającej się mu osoby.