Leczenie kanałowe – od ogółu do szczegółu - Dentyści pod 1

Leczenie kanałowe – od ogółu do szczegółu

Leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny, który zastępuje uszkodzoną lub zainfekowaną miazgę zęba wypełnieniem. Miazga jest ważnym elementem zęba - jego naczynia, włókna tkankowe i nerwy w centralnym zagłębieniu zęba utrzymują go przy życiu.

Struktura zęba

Ząb zbudowany jest głównie z twardego materiału zwanego zębiną. Szkliwo jest warstwą powierzchniową, która chroni widoczną część zęba (koronę). Część zęba znajdująca się pod linią dziąseł nazywana jest korzeniem. Korzeń pomaga zakotwiczyć ząb w szczęce. Zęby przednie mają zazwyczaj tylko jeden korzeń, natomiast trzonowce do trzech. W każdym korzeniu może znajdować się wiele przestrzeni kanałowych. Pusty środek zęba nazywa się komorą miazgi. Obszar ten zawiera naczynia krwionośne, nerwy i miazgę. Miazga jest wrażliwą tkanką, która dostarcza zębom tlenu, składników odżywczych i czucia. Miazga rozciąga się od sklepienia komory miazgi do dna każdego kanału korzeniowego. Jeśli zostanie zainfekowany, cała przestrzeń musi zostać zdezynfekowana.

Symptomy wskazujące na konieczność leczenia kanałowego

Chora miazga zęba może powodować stan zapalny lub infekcję. Objawy uszkodzonej lub chorej miazgi zęba mogą obejmować: niesprowokowany lub spontaniczny ból, wrażliwość na gorące i zimne napoje i pokarmy, ból podczas gryzienia lub żucia, obrzęk dziąsła w pobliżu dotkniętego zęba, sączenie ropy otaczającej dotknięty ząb.

Zabieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe ma cztery główne cele:

- usuwanie czynnej próchnicy i infekcji – wszelkie stare lub nieszczelne wypełnienia, próchnica, zainfekowana tkanka nerwowa, ropa i zanieczyszczenia są usuwane.
- Kształtowanie kanałów – aby dobrze wypełnić kanały w korzeniu zęba należy ukształtować w gładkie, puste tunele pozbawione nierówności, w których mogą osadzać się resztki bakterii. Ten proces kształtowania obejmuje małe narzędzia, specjalne środki dezynfekujące i leki.
- Wypełnienie kanałów – aby zapobiec ponownemu zakażeniu przez bakterie pustych kanałów w zębie, są one trwale uszczelnione trwałym materiałem barierowym.
- Przywrócenie sprawności zęba – aby mieć pewność, że bakterie ze środowiska jamy ustnej nie przedostaną się z powrotem do zęba, na ząb nakłada się dużą, dobrze uszczelnioną odbudowę (np. koronę).
- Normalny ząb ze zdrową miazgą ma żółtawo-biały kolor. Ząb bez miazgi może stać się szary. Stomatolog może doradzić odpowiednie zabiegi estetyczne w celu przywrócenia odpowiedniego koloru leczonego zęba.