Korona, most czy implant? Na co warto postawić? - Dentyści pod 1

Korona, most czy implant? Na co warto postawić?

Wskutek zaawansowanej próchnicy, urazu lub paradontozy straciłeś ząb lub zęby i nie wiesz, jakie uzupełnienie będzie dla ciebie najlepsze? A może już od dawna jesteś niezadowolony z estetyki swojego uzębienia? Sprawdź zatem, co ma do zaoferowania stomatologia estetyczna.

Stomatologia estetyczna zapewnia bogaty wybór możliwości i uzupełnień protetycznych. Niemniej jednak, o żadnym z nich nie można powiedzieć, że jest bezwzględnie najlepsze dla każdego pacjenta. Pytanie zatem, jak w tym gąszczu różnych opcji znaleźć idealną dla siebie? Podpowiadamy!

Most, korona, a może implant? Co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Wybór zależy od stanu uzębienia, liczby braków, chorób współistniejących, a także budżetu pacjenta.

Jeśli twój ząb jest na tyle zniszczony, że klasyczne kompozytowe wypełnienie nie wystarczy do jego odbudowy, lekarz może zaproponować wykonanie porcelanowej korony – to pierwsze rozwiązanie byłoby nietrwałe, ale i mało estetyczne. Warto nadmienić, że koronę wykonuje się po to, aby odbudować górną (koronową) część zęba, dlatego musi on zostać oszlifowany i przygotowany do pracy protetycznej.

Jeżeli jednak bakterie próchnicowe dotarły do miazgi zęba, wówczas trzeba najpierw przeleczyć ząb kanałowo. Dzięki temu można uratować korzeń, co sprawi, że będzie mógł posłużyć jako rusztowanie dla przyszłej korony; w takim przypadku wykonuje się dodatkowo wkład koronowo-korzeniowy, a dopiero później porcelanową pracę protetyczną. Co ważne, takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli korzeń nie został zniszczony w wyniku próchnicy.

Most natomiast wykonuje się w przypadku jednego lub kilku braków zębowych, przy czym wymaga to spełnienia określonych warunków. Po pierwsze, zęby, które będą pełnić rolę filarów, muszą zostać oszlifowane. Po drugie, muszą one solidnie trzymać się w zębodołach, ponieważ to na nich będą rozkładały się siły żucia.

Implanty wydają się być uzupełnieniem najbardziej solidnym i estetycznym z powyższych. Te faktycznie doskonale odwzorowują naturalne zęby, jednak warto mieć na uwadze, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie finansowe. Osoby zmagające się z paradontozą, dużym zanikiem kości wyrostka zębodołowego, zaawansowaną cukrzycą czy zbyt małą wysokością zwarcia nie rokują jako pacjenci implantologiczni.

Stomatologia estetyczna – Mokotów

Jeżeli nie jesteś zadowolony z estetyki swoich zębów i zastanawiasz się, jakie uzupełnienie protetyczne byłoby dla ciebie idealne, koniecznie umów się do nas do gabinetu na konsultację. Dzięki temu nasi specjaliści będą mogli doradzić ci optymalne rozwiązanie, idealnie dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań. Więcej informacji o ofercie znajdziesz pod linkiem: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-estetyczna/.