Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty? - Dentyści pod 1

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Kiedy jest najlepszy moment, aby udać się z dzieckiem do dentysty? Czy warto umówić się na wizytę adaptacyjną? Podpowiadamy, kiedy warto po raz pierwszy skorzystać ze stomatologii dziecięcej.

Wielu rodziców chce uchronić swoje pociechy przed niepotrzebnym stresem i dlatego, jeśli żaden z zębów nie daje niepokojących objawów, nie decydują się na wizytę u stomatologa. To duży błąd, bowiem gdy któryś z nich zacznie już boleć, będzie trzeba pilnie udać się do gabinetu – a wtedy dziecko prawdopodobnie będzie przerażone jego wyglądem. Pierwsza wizyta nie musi być jednak traumatycznym przeżyciem dla malucha.

Stomatologia dziecięca – kiedy warto udać się na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę warto umówić się między 6. a 12. miesiącem życia malucha, czyli wtedy, kiedy zaczynają wyżynać się zęby mleczne. Dzięki wizytom kontrolnym lekarz może zweryfikować, czy uzębienie prawidłowo się rozwija, a także poinstruować rodzica w zakresie odpowiedniej diety lub higieny jamy ustnej. Należy tu podkreślić, że częstym błędem jest bagatelizowanie znaczenia zębów mlecznych. Tymczasem to właśnie od nich, w dużej mierze, zależy wygląd oraz zdrowie uzębienia stałego.

Około 3. roku życia warto umówić się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną. To właśnie wtedy mały pacjent jest najbardziej ciekawy świata, chce wszystkiego dotknąć i zadać ogrom pytań. To idealny czas, żeby oswoić i przygotować go do wizyt w gabinecie i potencjalnego leczenia. Dzięki temu maluch nie będzie bał się dźwięku urządzeń, a odwiedziny u stomatologa nie będą kojarzyły się z czymś nieprzyjemnym i bolesnym.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Dlatego też, jeśli przed wizytą u stomatologa ty sam się bałeś i maluch to widział, trudno będzie ci go przekonać, że to nic strasznego. Warto zatem z dzieckiem rozmawiać i być z nim szczerym. Jeżeli będziesz mówił maluchowi, że leczenie nic nie boli, a mimo to zaboli, wówczas poczuje się oszukany i trudniej będzie go przekonać do słuszności wizyty. Wyjaśnij mu również, jak wygląda leczenie ząbków i dlaczego jest ono ważne, a także wspomnij, że niekiedy może coś poczuć podczas borowania. Im więcej będziecie o tym rozmawiać, tym lepiej maluch będzie przygotowany do wizyty u stomatologa.

Stomatologia dziecięca – Mokotów

Obok rozmów i wizyty adaptacyjnej ważny jest również sam specjalista zajmujący się twoim dzieckiem. To właśnie od jego podejścia, umiejętności rozmowy i cierpliwości zależy, jak maluch będzie czuł się na fotelu stomatologicznym. Dlatego w naszym gabinecie znajdziesz specjalistów stomatologii dziecięcej, którzy doskonale wiedzą, jak postępować z najmłodszymi pacjentami. Dzięki temu maluch będzie chętnie i bez obaw korzystać z usług lekarza, a ty będziesz spokojny o zdrowie i samopoczucie swojego dziecka. Więcej informacji o stomatologii dla dzieci znajdziesz na stronie: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-dziecieca/.