Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów? - Dentyści pod 1

Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Praktycznie każdy człowiek chciałby cieszyć się nieskazitelną bielą swoich zębów. Niestety, często marzenia odbiegają od rzeczywistości, a przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać z co najmniej kilku powodów.

Naturalne i nienaturalne uwarunkowania

Niektóre osoby rodzą się już z zębami, które znacząco odbiegają od śnieżnobiałej bieli. Znacząca większość ludzi tę naturalną i przyrodzoną biel traci z upływem czasu. Na pewno kilka czynników można wyeliminować, wymaga to jednak pewnej dozy samozaparcia, dbania o higienę i wykorzystywania możliwości, które daje stomatologia zachowawcza. Właściwą barwę zębów można sobie również zapewnić już podczas samego procesu leczenia popsutych zębów.

Przebarwienia w pierwszych latach życia

Częstym powodem powstających jeszcze w dzieciństwie niepożądanych przebarwień są te związane z oddziaływaniem zastosowanych w dzieciństwie, a nawet w trakcie okresu ciąży matki, antybiotyków z grupy tetracyklinowej. Podobnie niekorzystny wpływ ma występująca dość powszechnie fluoroza, czyli choroba charakteryzująca się zbyt dużą ilością fluoru w organizmie. Inne dolegliwości, które mogą szkodzić ubarwieniu zębów to wrodzona porfiria, choroba hemolityczna noworodków a nawet inne ostre choroby, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Miejscowe przyczyny

Także choroby, które bezpośrednio są związane ze stanem zębów nie pozostają tutaj obojętne. Niebagatelny wpływ na barwę uzębienia mają próchnica, urazowe uszkodzenia zawiązków czy miazga w rozpadzie zgorzelinowym. Dlatego tak ważne jest, by przy stosowanym leczeniu korzystać z dobrej jakości materiałów i pomocy doświadczonych specjalistów, w tym zatrudnionym w www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-zachowawcza/, którzy precyzyjnie są w stanie określić przyczyny przebarwień i zaordynować terapię neutralizującą niekorzystny wpływ chorób na estetykę zębów.

Podstawa to higiena

Stomatologia zachowawcza to dziedzina medycyny, która zwraca bardzo szczególną uwagę na utrzymywanie odpowiedniej higieny przy pielęgnacji zębów, a także na stosowanie właściwej diety. Nie zawsze bowiem pogarszający się stan uzębienia można wytłumaczyć postępującym wiekiem. To byłoby zbyt proste. Stąd konieczność systematycznej pracy, od najmłodszych lat, nad utrzymywaniem jamy ustnej we właściwiej higienie - systematyczne czyszczenie zębów oraz korzystanie z wizyt kontrolnych u dentystów. Powszechnie znany jest niekorzystny wpływ na uzębienie takich używek jak papierosy, kawa czy gorzka herbata, ale ujemnie oddziałują również niektóre pokarmy, w tym ziemniaki i pomidory. Dlatego jedynym wyjściem z sytuacji, zabezpieczającym uzębienie przed niepożądanymi osadami i powstawaniem płytki nazębnej jest właśnie dbałość o higienę. Ona naprawdę pozwala na szybsze radzenie sobie z tym problemem.