Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów? - Dentyści pod 1

Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Można zaryzykować stwierdzenie, że prawie każdy chciałby cieszyć się białymi zębami. Niestety, rzeczywistości weryfikuje nasze wyobrażenia. Może tak się zdarzyć z co najmniej kilku powodów.

Większość z nas dostaje od natury zęby, które znacząco odbiegają od śnieżnobiałej bieli. Aby kolor naszych zębów nie zmieniał się na bardziej żółty musimy dbać o higienę i wykorzystywać możliwości, które daje stomatologia zachowawcza.
 

Czynniki ogólne

Wiele czynników mających wpływ na barwę zębów ma miejsce w dzieciństwie a nawet w trakcie okresu ciąży. Stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklinowej w okresie rozwoju organizmu powoduje żółto-szaro-brązowe przebarwienia.

Podobnie niekorzystny wpływ ma fluoroza, czyli choroba występująca gdy przyjmujemy zbyt dużą ilością fluoru. Na kolor zębów wpływają wrodzona porfiria, choroba hemolityczna noworodków a nawet inne ostre choroby, którym towarzyszy wysoka gorączka.
 

Czynniki miejscowe

Choroby, które bezpośrednio są związane ze stanem zębów nie pozostają tutaj obojętne. Niebagatelny wpływ na barwę uzębienia mają próchnica, urazowe uszkodzenia zawiązków czy choroby miazgi. Dlatego tak ważne jest, by przy stosowanym leczeniu korzystać z dobrej jakości materiałów i pomocy doświadczonych specjalistów, w tym zatrudnionych w www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-zachowawcza/, którzy precyzyjnie są w stanie określić przyczyny przebarwień i zaproponować terapię neutralizującą niekorzystny wpływ chorób na kolor zębów.
 

Podstawa to higiena

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zwraca bardzo szczególną uwagę na utrzymywanie odpowiedniego stanu higieny jamy ustnej, a także na stosowanie właściwej diety. Nie zawsze można tłumaczyć pogarszający się stan uzębienia wiekiem.To byłoby zbyt proste.

W naszym gabinecie promujemy systematyczne mycie zębów, nitkowanie oraz oraz wizyty kontrolne co 3-6 miesięcy.

Papierosy, herbata oraz niektóre pokarmy mogą przebarwiać zęby. Jeżeli chcemy, żeby nasz zęby nie zmieniały barwy, jedynym wyjściem jest usuwanie osadu i płytki nazębnej. Dbanie o higienę naprawdę pozwala na szybsze radzenie sobie z tym problemem.