Jak wybrać szczoteczkę i pastę? Jak myć zęby? - Dentyści pod 1

Jak wybrać szczoteczkę i pastę? Jak myć zęby?

Każdy wie, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Wiele osób zakłada, że mycie zębów rano i wieczorem jest wystarczające. Nie jest to do końca prawda.
Szczególną uwagę należy zwrócić na to jakiej szczoteczki i pasty używamy oraz jaką techniką czyścimy zęby. Dopiero wtedy można powiedzieć, że w pełni dbamy o higienę jamy ustnej. Ważne jest także, by nasz stan uzębienia regularnie sprawdzał stomatolog.

Jak wybrać szczoteczkę?
Przy wyborze szczoteczki w dużej mierze trzeba kierować się własnymi preferencjami oraz zaleceniami stomatologa. Jeżeli jama ustna jest zdrowa, lekarz zaleci używanie szczoteczki o średniej twardości włókien. Z kolei osoby o wrażliwych dziąsłach czy podatnością na podrażnienia powinny sięgnąć po włosie miękkie. Szczoteczka powinna być dla nas poręczna i wygodna w użytkowaniu. Wielu osobom zastanawiającym się nad wyborem: powinno być miękkie czy twarde? Te drugie, zdecydowanie odradzamy!!
Niektóre osoby decydują się na szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Będą one lepiej radzić sobie z zabrudzeniami. Niestety koszt takich szczoteczek jest znacznie wyższy od zakupu tradycyjnej szczoteczki manualnej.

Jak wybrać pastę do zębów?
Pasta do zębów jest niezbędna w codziennej higienie jamy ustnej. Oczyszcza powierzchnię zębów i dziąseł, korzystnie wpływa na ich zdrowie oraz przeciwdziała chorobom prowadzącym do utraty uzębienia.
Podobnie jak w przypadku szczoteczek do zębów, istnieje szeroki wybór past do codziennego stosowania oraz środków o specjalnym przeznaczeniu. Na rynku występuje wiele produktów o różnych właściwościach, które kuszą nas przeróżnymi smakami, zapachami czy nawet kolorami. Należą do nich m.in pasty wybielające, których stosowanie delikatnie rozjaśnia przebarwienia powstałe w wyniku spożywania niektórych pokarmów i napojów. Musimy jednak pamiętać, że tego typu pasty mocniej ścierają szkliwo.
Innego rodzaju preparaty mają za zadanie zmniejszać problemy wynikające z nadwrażliwości zębów na zimne lub gorące potrawy.
Kolejny rodzaj past jest skierowany do osób, które cierpią z powodu krwawiących dziąseł i skłonności do stanów zapalnych przyzębia.
Dużą rolę znów będą odgrywać preferencje, należy jednak każdorazowo zwrócić uwagę na odpowiednie stężenie fluoru (ok. 1300 ppm). W wyborze odpowiedniej pasty pomoże również lekarz stomatolog.

Jak myć zęby?
Zęby powinny być myte około 2-3 minut. Według zaleceń szczotkowanie powinno rozpocząć się od zewnętrznych powierzchni zębów. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i czyść ruchem wymiatającym zaczynając od linii dziąseł. U dzieci stosujemy ruch obrotowy. Delikatnie szczotkuj zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba wykonując krótkie i delikatne ruchy. Na końcu warto oczyścić język, aby pozbyć się z jego powierzchni bakterii, a przy okazji odświeżyć swój oddech. Należy też zwrócić uwagę, aby zbyt mocno nie dociskać włosia szczoteczki do powierzchni zęba.

Jak dbać o zęby?
Dbanie o higienę jamy ustnej w głównej mierze opiera się na odpowiednich nawykach. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak czyścić zęby lub zastanawiamy się, po jaką szczoteczkę sięgnąć, warto taką kwestie skonsultować ze stomatologiem. Regularne wizyty u dentysty to integralna część profilaktyki. Specjalistów, którzy stawiają na zapobieganie chorobom zębów i dziąseł znaleźć można w gabinecie Dentyści Pod Jedynką w dzielnicy Mokotów. Każdy stomatolog z kadry chętnie pomoże pacjentowi w znalezieniu najlepszego sposobu na pielęgnację swoich zębów. Więcej informacji znaleźć można w zakładce https://www.dentyscipod1.pl/oferta/profilaktyka.