Dlaczego ząb ciemnieje po leczeniu kanałowym? - Dentyści pod 1

Dlaczego ząb ciemnieje po leczeniu kanałowym?

Twój ząb po leczeniu kanałowym stał się siny, brązowy lub czarny? Czy to normalne? Czy istnieją sposoby na jego rozjaśnienie?
Zdarza się, że zęby po leczeniu kanałowym ulegają przebarwieniom. Uściślając, stają się najczęściej sine, brązowe, żółte lub nawet czarne. Co więcej, wówczas nie da się ich wybielić tradycyjnymi metodami. O ile ciemny trzonowiec nie jest dla pacjenta aż takim problemem, tak jeden z przednich może sprawić ogromny dyskomfort i wpływać na pewność siebie. Warto jednak wiedzieć, że przebarwienia zębów po leczeniu kanałowym to naturalne i dość powszechne zjawisko, które nie zawsze świadczy o nieprawidłowo wykonanej pracy stomatologa. Trudno jest też przewidzieć, którego pacjenta ten problem może dotknąć, bowiem wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niektórzy nawet po upływie wielu lat od leczenia kanałowego nie skarżą się na przebarwienia. Dlaczego zatem zęby ciemnieją? Co możesz zrobić, kiedy twój ząb zacznie sinieć?

Leczenie kanałowe a ciemny ząb

Co może być powodem tego, że zęby leczone kanałowo zaczynają ciemnieć? Do zmiany ich koloru dochodzi z różnych przyczyn. Może za to odpowiadać uraz lub krew, która przedostała się do kanalików zębiny podczas procesu zapalnego miazgi. W obu przypadkach mogło nastąpić krwawienie wewnętrzne.
Kolejnym powodem mogą być materiały do płukania kanałów. Są niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu leczenia, jednak u niektórych pacjentów wywołują niestety przebarwienia. Przyczyną ciemnienia mogą być również materiały do wypełniania kanałów. Zawierają one takie pierwiastki jak jod, bar lub srebro i to właśnie one mogą powodować przebarwienia.
Warto również wiedzieć, że nie zawsze ząb zaczyna ciemnieć tuż po samym leczeniu. Niekiedy powoli zmienia barwę po kilku, kilkunastu latach. Co wtedy możesz zrobić?

Wybielanie zębów – Mokotów

Wiele osób odkłada leczenie kanałowe lub rezygnuje z niego z obawy przed nieestetycznymi przebarwieniami. To duży błąd! Samo leczenie kanałowe nie gwarantuje bowiem, że ząb stanie się ciemny, siny czy brązowy. Co więcej, to niekiedy jedyna szansa na ocalenie i zachowanie zęba, z którego z powodzeniem będziesz mógł korzystać przez wiele długich lat. Nie musisz obawiać się również przebarwień. Obecnie na rynku stomatologicznym dostępne są wysokiej jakości środki wybielające, dzięki którym rozjaśnimy ciemnego martwego zęba. Jak to zrobić? Wystarczy umieścić we wnętrzu zęba środek wybielający, który będzie stopniowo rozjaśniał ciemny ząb.

Zgłoś się zatem do naszego gabinetu, a my, po zapoznaniu się z twoim problemem, doradzimy ci najlepsze rozwiązanie. Co ważne, oferujemy również specjalne wybielanie zębów martwych. Więcej informacji na - temat naszej oferty znajdziesz pod linkiem: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/endodocja.