Dlaczego pojawiają się wady zgryzu i krzywe zęby? - Dentyści pod 1

Dlaczego pojawiają się wady zgryzu i krzywe zęby?

Krzywe zęby to spory problem dotyczący szerokiego grona osób w różnym wieku. Mogą one objawiać się w postaci różnego rodzaju wad zgryzu, które burzą estetyką uśmiechu, wprowadzają w kompleksy i powodują dyskomfort.   Jednak wady zgryzu i krzywe zęby mogą stanowić także znacznie bardziej poważny problem, który objawia się uniemożliwieniem dokładnej higieny jamy ustnej, co przekłada się na powstawanie ubytków i próchnicy. W niektórych przypadkach wady zgryzu niosą za sobą nawet, takie problemy jak  trudność  z gryzieniem czy prawidłową wymową. Dlaczego wady zgryzu są tak niebezpieczne i co jest ich najczęstszą przyczyną? Co zrobić, aby uniknąć poważnych problemów z wadami zgryzu i krzywymi zębami?
 

Wady zgryzu - dlaczego są tak niebezpieczne?

 


Krzywe zęby, które określane są przez stomatologów także jako żeby stłoczone to zjawisko, które objawia się nieprawidłowym ułożeniem zębów - zazwyczaj poszczególne zęby zachodzą na siebie, obracają się oraz wyrastają w nieodpowiednim miejscu lub pod nieodpowiednim katem. Taka sytuacja uniemożliwia dokładne oczyszczenia powierzchni zębów ze znajdujących się pomiędzy nimi z resztek jedzenia i płytki nazębnej, co w efekcie prowadzi do szybkiego powstawania próchnicy, paradontozy czy zapalenia dziąseł. W ekstremalnych przypadkach, niezaleczony stan zapalny może przenieść się także na przylegająca do dziąsła kość i spowodować zapalenie przyzębia, które często prowadzi do utraty zęba lub kilku zębów.
 

Wady zgryzu i krzywe zęby - jakie są ich przyczyny?

 


Istnieje wiele powodów, dla których zęby znajdujące się w obrębie szczęki tłoczą się i ustawiają się krzywo w stosunku do siebie. Podstawowy podział przyczyn powstawania wad zgryzu i krzywych zębów rozdziela je na czynniki genetyczne i czynniki nabyte.
Czynniki genetyczne to takie, w przypadku których źródłem problemów mogą by sytuacje, takie jak zbyt mała ilość miejsca w łukach zębowych. Częstą przyczyną wad zgryzu jest zbyt szybka wymiana zębów mlecznych na stałe - narażone są na to zjawisko osoby, u których mleczaki wypadają zbyt szybko, a wyrzynające się zęby stałe nie są prawidłowo nakierowane na swój właściwy tor wzrostu i przesuwają się w luki po innych zębach.
W niektórych przypadkach wady zgryzu i krzywe zęby maja także charakter nabyty i wynikają np. z urazów mechanicznych.
Szkodliwe dla zdrowego uzębienia mogą być także nieprawidłowe nawyki, takie jak ssanie kciuka, czy obgryzanie paznokci. Jednak w przypadku osób dorosłych zęby najczęściej przekrzywiają się w wyniku wyrastających ósemek, które napierają na pozostałe zęby znajdujące się w łuku oraz powodują ich przesuwanie.

 

 

 

Diagnostyka zgryzu w Dentyści pod Jedynką

 


Podstawowym sposobem na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia poważnych wad zgryzu lub zmniejszenie ich skutków jest zdecydowanie się na przeprowadzenie badań diagnostycznych. Przeprowadzane są  w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, takich jak Dentyści pod Jedynką przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu do do diagnostyki radiologicznej. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka zgryzu pozwala na dokonanie dokładnej oceny stanu zarówno pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych, zatok, stawów czy tkanek przyzębia. Jest to niezwykle skuteczna metoda profilaktyki, która pozwala na ocenienie stanu i jakość uzębienie, kości i całego przyzębie, co może pomoc w uniknięciu wielu poważnych problemów z wadami zgryzu i ich nieprzyjemnymi konsekwencjami.