Dlaczego pojawiają się wady zgryzu i krzywe zęby? - Dentyści pod 1

Dlaczego pojawiają się wady zgryzu i krzywe zęby?

Nieprawidłowości zgryzu, czyli różne zaburzenia w rozwoju szczęki i żuchwy, a także stłoczenia zębów (popularnie określane jako krzywe zęby), to nie tylko problem natury estetycznej.

Musimy podkreślić, iż wady zgryzu często uniemożliwiają zachowanie odpowiedniego poziomu higieny i prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu jamy ustnej takich jak: mówienie i gryzienie a dodatkowo mogą być przyczyną przykrego zapachu z ust.

Każdy dentysta może potwierdzić, że wady zgryzu negatywnie wpływają na nasze życie.
 

Dlaczego pojawiają się problemy z krzywymi zębami?

Wiele wad zgryzu (np. tyłozgryz) oraz czynników sprzyjających ich występowaniu jest dziedzicznych.
Czaszka, a z nią szczęki, kształtują się na wczesnym etapie ciąży, już wtedy mogą wystąpić czynniki sprzyjające wystąpieniu problemów z krzywymi zębami - na przykład choroby przebyte przez matkę i nieprawidłowe ułożenie płodu. Traumatyczny poród może wpłynąć na rozwój szczęk.

Wraz z wiekiem takich czynników pojawia się coraz więcej, dzieci wykształcają trudne do oduczenia nawyki jak ssanie palców, oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami, gryzienie różnych przedmiotów,- są to zachowania, które mają duży wpływ na pojawianie się wad zgryzu.

Dzieje się tak, ponieważ okres dziecięcy jest momentem szybkiego wzrostu - także w obrębie twarzoczaszki, dlatego szczególnie łatwo wykształcają się wtedy nieprawidłowości.
Do czynników ryzyka w okresie dziecięcym zaliczyć można również przedwczesne lub opóźnione wypadanie zębów mlecznych.
W różnym stopniu problemy ze zgryzem dotyczą ponad połowy dzieci, a nieleczone pogłębiają się coraz bardziej, dlatego ważne jest, aby dentysta regularnie kontrolował stan uzębienia już od dzieciństwa.

Najczęściej dentysta diagnozuje problemy ze zgryzem u osób dorosłych z powodu utraty zębów, wzrostu kostnego lub wyrzynania zębów mądrości.

Dla dobrego samopoczucia, pięknego uśmiechu i zdrowia, warto zadbać o profilaktykę, a w przypadku wystąpienia wady zgryzu, niezależnie od wieku, rodzaju i zaawansowania problemu -należy zgłosić się do dentysty.Nasz gabinet Dentyści pod Jedynką zapraszają - www.dentyscipod1.pl - gwarantujemy dogodne terminy, nowoczesny sprzęt i wiedzę doświadczonych lekarzy w centrum Mokotowa.