Dlaczego pojawiają się wady zgryzu i krzywe zęby? - Dentyści pod 1

Dlaczego pojawiają się wady zgryzu i krzywe zęby?

Wady zgryzu dla wielu osób stanowią poważny problem. Pacjenci, którzy nie mogą swobodnie się uśmiechać tracą pewność siebie. Niestety, oprócz kwestii związanych z wyglądem, tego typu nieprawidłowości mogą przyczyniać się również do trudności z zachowaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej, powodować nieprzyjemny zapach z ust, dyskomfort podczas jedzenia, kłopoty z prawidłową wymową czy nawet nawracające bóle głowy. Problem jest więc poważny, dlatego właśnie niezwykle istotna jest diagnostyka zgryzu.


Wady zgryzu bardzo często są problemami wrodzonymi bądź kształtującymi się we wczesnym dzieciństwie - na ich występowanie wpływa na przykład nieprawidłowe układanie dziecka do snu czy zbyt intensywne używanie smoczka lub ssanie kciuka.

W diagnostyce zgryzu wyróżniamy wady zębowe - stłoczenia, które dzielimy na takie, które powstają w dzieciństwie oraz te, które powstają u pacjentów dorosłych.

U dzieci stłoczeniom sprzyjają nieprawidłowe nawyki takie jak oddychanie przez usta czy wcześniej wspomniane ssanie kciuka.
Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych, ale także zbyt późna utrata mogą doprowadzić do nieprawidłowego ustawienia zębów stałych.


Stłoczenia dotyczące pacjentów dorosłych zdarzają  w sytuacji nieuzupełnionego miejsca po utraconym zębie, kiedy pozostałe zęby przesuwają się lub kiedy zęby mądrości czyli ósemki wyrzynają się.
Zaciskanie czy zgrzytanie zębami (bruksizm) ma wpływ na problemy ze zgryzem, gdyż działa jak niekontrolowany aparat ortodontyczny.


Nowoczesna diagnostyka zgryzu pozwala na identyfikacje problemów z ustawieniem zębów na wczesnym etapie rozwoju. Im wcześniej rozpoczniemy diagnostykę tym lepsze efekty leczenia osiągniemy i ostatecznie obniżymy koszty leczenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na https://www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/