Diagnostyka wad zgryzu – co to jest i kiedy warto? - Dentyści pod 1

Diagnostyka wad zgryzu – co to jest i kiedy warto?

Diagnostyka zgryzu stanowi skuteczną formę profilaktyki zdrowych i mocnych zębów. Dzięki zaawansowanej technologii można szybko zareagować na toczące się w kości lub tkankach stany zapalne, a także zastosować skuteczną terapię i leczenie wad zgryzu. Dowiedz się, dlaczego warto profilaktycznie wykonać pantomogram lub tomografię komputerową.

Właściwa diagnostyka to podstawa w dbaniu o zdrowy i piękny uśmiech. Dzięki niej stomatolog może ocenić stan kości, stawów skroniowo-żuchwowych i ułożenie zębów, a także w porę zareagować na toczące się w zębie lub korzeniu stany zapalne. Choć diagnostyka jest kojarzona głównie z ortodoncją, tomografia komputerowa i pantomogram są nieocenione również przy wszelkiego rodzaju urazach, schorzeniach i wykonywaniu wszelkich prac protetycznych.

Diagnostyka zgryzu – chirurgia

Usuwanie zębów, w tym problematycznych ósemek, niesie ze sobą pewne ryzyko, które stomatolog musi uwzględnić przed podjęciem decyzji o ekstrakcji. Dlatego lekarz kieruje pacjentów na wykonanie zdjęć rentgenowskich, aby dobrze ocenić stan, jakość i ułożenie zębów, a także sprawdzić czy nie występują połączenia z zatoką.

Dzięki analizie uzębienia lekarz może zawczasu przygotować się na ekstrakcję, zastosować odpowiednie narzędzia, jak również podjąć adekwatne leczenie. Czasami zęby objęte zaawansowaną próchnicą kruszą się podczas ich usuwania; dzięki zdjęciu RTG lekarz jest na to przygotowany. Co więcej, po skończonej ekstrakcji może wykonać pacjentowi prześwietlenie, tak, aby zweryfikować czy ząb został w całości usunięty.

Tomografia komputerowa stanowi niezbędne narzędzie przy wykonywaniu zabiegów implantologicznych. Dzięki niej lekarz może dokonać pomiaru tkanki kostnej, ocenić jej stan, określić czy implant będzie stabilnie umocowany w zębodole, a także wybrać odpowiedni dla danego pacjenta model. Nierzadko konieczne jest zastosowanie materiału kościotwórczego, który wzmacnia tkankę kostną i zapewnia mocne osadzenie implantu.

Diagnostyka zgryzu – ortodoncja

Zdjęcia pantomograficzne stanowią postawę skutecznego leczenia ortodontycznego. Lekarz weryfikuje jakie jest ułożenie zębów w kości i stan korzeni, czy występują zawiązki zębowe lub zatrzymane zęby, a także jaka jest jakość poszczególnych zębów. Dzięki właściwej ocenie może zaproponować swoim pacjentom skuteczną formę terapii, a także skierować na dalsze leczenie uzębienia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ na zęby w aparacie ortodontycznym wywierane są siły, które przy osłabionym próchnicą uzębieniu, mogłyby doprowadzić do ich przeciążenia.

Diagnostyka zgryzu – endodoncja i protetyka

Z najnowszych zdobyczy technologii korzysta również endodoncja. Dzięki nim na podstawie zdjęcia lekarz może ocenić rokowania danego zęba oraz zastosować skuteczne leczenie. Uwidaczniają się zmiany chorobowe, stany zapalne czy tworzące się przy korzeniach zmiany. W takiej sytuacji lekarz ma szansę szybko zainterweniować i uratować ząb.

Endodonta nierzadko może podjąć się skutecznego leczenia korzenia zęba, który będzie stanowił podstawę dla późniejszej pracy protetycznej, na przykład wkładu koronowo-korzeniowego lub implantu.

Diagnostyka zgryzu – Mokotów

Nie zwlekaj i wykonaj zdjęcie panoramiczne lub tomografię komputerową w naszym gabinecie. Pracujemy na wysokiej klasy urządzeniach radiologicznych, które stanowią przepustkę do właściwej diagnostyki uzębienia i zastosowania adekwatnego leczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod linkiem: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/diagnostyka/.