Czym właściwie jest leczenie kanałowe? - Dentyści pod 1

Czym właściwie jest leczenie kanałowe?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym zębów. Ale czym właściwie jest samo leczenie kanałowe? Kiedy i po co lekarz może skierować do endodonty?

Pacjenci często orientują się czym jest endodoncja, ale zwykle nie wiedzą, dlaczego zamiast zwykłego opracowania ubytku i jego wypełnienia koniecznych jest tutaj tak wiele wizyt. Dlatego poniżej wyjaśnimy, czym jest leczenie kanałowe oraz w jakich sytuacjach lekarz musi wykonać leczenie endodontyczne.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Uraz lub nieleczona próchnica mogą doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi. To o tyle ważne, że ta ostatnia jest bogato unaczynioną i unerwioną tkanką, która wypełnia komorę zęba oraz jego korzenie (kanały). Jej zadanie polega na dostarczaniu składników odżywczych i tlenu do zęba. Bakterie z nieleczonego ubytku mogą zacząć przechodzić w głąb zęba, aż dostaną się do jego komory. Na wczesnym etapie próchnicy stomatolog może opracować ubytek, jeśli jednak bakterie wniknęły już głębiej, pacjentowi dokucza ból i pojawił się u niego obrzęk, wówczas niezbędne jest podjęcie kolejnych kroków mianowicie rozpoczęcie leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Jeśli bakterie dostaną się do miazgi powstanie stan zapalny, a następnie zaczną obumierać tkanki, co doprowadzi do martwicy oraz tworzenia się zgorzeli zęba, której najczęściej towarzyszy nieprzyjemny zapach. Leczenie kanałowe polega zatem na dokładnym oczyszczeniu kanałów z martwej lub obumierającej tkanki, która pozostawiona w korzeniach mogłaby doprowadzić do namnażania się bakterii i dalszego zakażania organizmu.

Endodoncja wymaga najwyższej precyzji działania, dlatego do oczyszczania kanałów wykorzystuje się specjalne, cienkie narzędzia, które umożliwiają dokładne usunięcie martwej tkanki, a także środki dezynfekujące pozwalające na pozbycie się bakterii. Leczenie wymaga również użycia mikroskopu, który pozwala dokładnie sprawdzić czy korzenie zębów są dobrze doczyszczone, opracowane i przygotowane pod wypełnienie. Mikroskop pozwala też zweryfikować czy kanały nie posiadają mikrouszkodzeń.

Endodoncja mikroskopowa – Mokotów

Dentyści pod Jedynką oferują wysokiej jakości leczenie kanałowe. Posiadamy nie tylko wykwalifikowanych endodontów, ale również nowoczesny mikroskop, a także rekomendowane przez międzynarodowych specjalistów narzędzia do opracowywania kanałów firmy Maillefer. Dzięki temu zapewniamy dokładne oczyszczenie, opracowanie oraz pomiar kanałów. Dobrze przygotowane korzenie zębów będą stanowić idealne rusztowanie dla przyszłej pracy protetycznej, a przy tym posłużą pacjentowi przez wiele długich lat.