Czym jest periodontologia? - Dentyści pod 1

Czym jest periodontologia?

Choroby przyzębia są schorzeniami, które występują coraz częściej niezależnie od wieku. Główną przyczyną utraty zębów jest próchnica. Pierwszymi objawami tej choroby mogą być zmiany dziąsłowe oraz wrażliwość zębów pod wpływem gorąca, zimna i ogólnego dotyku podczas na przykład gryzienia jabłka, czy twardych produktów.


Na czym polega periodontologia?


Choroba ta składa się z wielu czynników, które często latami gromadzone są w jamie ustnej i w końcu dochodzi do problemów z przyzębiem. Warto także dodać, że ta choroba ma niekorzystny wpływ na cały organizm człowieka. Należy też pamiętać, że pogłębiająca się choroba przyzębia u osób, które chorują dodatkowo na serce lub cukrzycę, może doprowadzić do zgonu. Zazwyczaj choroba dotyka osoby po sześćdziesiątym roku życia, jednak nie jest to reguła i mogą na nią zachorować także osoby w pełni wieku.


Jakie są przyczyny powstania tej choroby?


Najczęściej przyczyną powstania choroby przyzębia jest ogólne zaniedbanie podczas mycia zębów i dziąseł ora brak kontrolnych wizyt u stomatologa. Przyczyną mogą być także skutki palenia papierosów, picia alkoholu, cukrzyca czy także genetycznie zmniejszona odporność tkanek zębowych.


Czy da się pokonać tę chorobę?


Przede wszystkim trzeba zacząć o higienę jamy ustnej. Dobrze jest udać się do stomatologa, który pomoże nam dobrać odpowiednie leki do poprawy stanów dziąseł. Stomatolog usunie też zbędny kamień i osad, który powstał na zębach. Kamień może powodować uczucie bólu i dyskomfortu, dlatego dobrze jest regularnie się go pozbywać. Warto też dodać, że stomatolog może zalecić leczenie ortodontyczne, które będzie miało na celu to, by poprawić stan jamy ustnej u pacjenta. Należy jednak mieć na uwadze, że bardzo ważne w leczeniu jest podejście samego pacjenta. Pacjent musi pokonać nie tylko ból, który może towarzyszyć w trakcie leczenia, ale także swój strach, przez który także przyczynił się do rozwoju tej choroby. Leczenie tej choroby bywa zazwyczaj długie i czasochłonne, jednak warto, jest podjąć próbę uratowania swoich zębów i dziąseł.

Periodontologia to choroba, która występuje cały czas mimo tak rozwiniętej technologii. Wiele osób nadal boi się pójść do stomatologa w celu leczenia zębów. Dobrze jest zatem uczyć dzieci od małego, by nie bały się dentysty i dobrze dbały o swoje zęby i dziąsła. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla całego organizmu i prowadzi do dużego dyskomfortu, szczególnie jeśli dotknie ona młodych ludzi. Dlatego zaleca się, by lepiej częściej nawet chodzić do stomatologa, ale mieć pewność, że wszystkie zęby i dziąsła są zdrowe.