Czym jest periodontologia? - Dentyści pod 1

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Są one uznawane obok próchnicy za jedną z głównych przyczyn utraty zębów przez osoby dorosłe. Jeśli więc zauważymy krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość na wysoką lub niską temperaturę jedzenie lub poczujemy nieprzyjemny zapach z ust, powinniśmy jak najszybciej udać się do periodontologa.
 

Czym zajmuje się lekarz periodontolog?

Periodontolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to obszar zęba, który pozwala utrzymać go w zębodole, a więc ozębna, cement korzeniowy, dziąsło oraz wyrostek zębodołowy. Choroba przyzębia może mieć charakter zapalny i pojawić się właśnie w wymienionych obszarach jamy ustnej. Periodontologia to także dziedzina stomatologii, która obejmuje działania profilaktyczne, zmniejszające ryzyko chorób przyzębia i pozwalające chronić cały organizm przed negatywnymi powikłaniami, jakie mogą one powodować.
 

Objawy chorób przyzębia

Choroba przyzębia, którą należy leczyć u periodontologa, może mieć następujące objawy:

- krwawienie z dziąseł zauważalne przy szczotkowaniu zębów,
- rozchwianie zębów,
- odsłonięte szyjki zębowe,
- obrzęk lub przekrwienie dziąseł,
- nadwrażliwość zębów na wysoką lub niską temperaturę potraw,
- nieprzyjemny zapach wyczuwalny z ust,
- utrata zębów w wyniku odpowiednio wcześnie podjętego leczenia lub w innych ciężkich przypadkach.

 

Przyczyny występowania chorób przyzębia

Choroby przyzębia spowodowane mogą być działaniem bakterii i grzybów występujących naturalnie w jamie ustnej. Ich nadmiernemu rozwojowi sprzyja brak odpowiedniej higieny jamy ustnej i gromadzenie się osadu nazębnego. W konsekwencji u pacjenta może pojawić się martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz przyzębia, którego efektem jest nawet utrata zębów.

Choroba przyzębia może wystąpić także u osób cierpiących na choroby ogólnoustrojowe, np. liszaj płaski lub toczeń rumieniowaty, przyjmujących antykoncepcję hormonalną, leki o charakterze immunosupresyjnym, przeciwdrgawkowym czy blokery kanałów wapniowych.

 

Leczenie chorób przyzębia

W przypadku występowania chorób przyzębia najczęściej stosuje się takie zabiegi jak:

- kiretaż – mechaniczne usuwanie płytki nazębnej z wykorzystaniem specjalnego narzędzia stomatologicznego – kiretu;
- skaling – rozbijanie osadu nazębnego z użyciem ultradźwięków.

Efektywność leczenia periodontologicznego wspomaga jest w niektórych przypadkach farmakologią. W tym celu pacjent przyjmuje antybiotyki zwalczające bakterie na płytce nazębnej.

W przypadku występowania chorób przyzębia istotna jest również samokontrola pacjenta, który pomiędzy zabiegami u periodontologa powinien zadbać o utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów. Tylko dzięki współpracy pacjenta z lekarzem może on spodziewać się pozytywnych efektów leczenia i uchronić się przed utratą zębów.