Czy prześwietlenie szczęki jest szkodliwe? - Dentyści pod 1

Czy prześwietlenie szczęki jest szkodliwe?

Jednym z głównych powodów, dla których pacjenci nie chcą wykonywać zdjęć RTG, jest obawa o ich szkodliwość. Tylko czy prześwietlenie szczęki faktycznie jest szkodliwe? Jaka dawka promieniowania może okazać się niebezpieczna? Czy warto zdecydować się na RTG?

Prześwietlenie – dlaczego jest ważne?

Promieniowanie rentgenowskie od lat jest z powodzeniem wykorzystywane w medycynie. Znajduje zastosowanie w diagnostyce, terapiach, jak również w badaniach przesiewowych. Dzięki aparaturze rentgenowskiej lekarz może prześwietlić niemal każdą część ciała, a także dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się w organizmie – jaki czynnik powoduje dyskomfort, ból lub inne, niepożądane dolegliwości.

Prześwietlenie to jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje się po przyjeździe do szpitala po rozmaitych urazach narządu ruchu, czy też w celu wykluczenia chorób układu oddechowego np. zapalenia płuc lub zdiagnozowania problemów związanych z układem pokarmowym (potencjalne połknięcie przedmiotów). RTG jest jednak również popularne i chętnie wykorzystywane w stomatologii. Stanowi ważne wsparcie dla takich gałęzi, jak endodoncja, ortodoncja czy chirurgia szczękowo-twarzowa. Ale jak jest z tym bezpieczeństwem? Czy prześwietlenie nam szkodzi?

Diagnostyka zgryzu – czy jest szkodliwa?

RTG nie jest obojętne dla organizmu człowieka. Warto jednak wiedzieć, że musiałbyś przyjąć ogromną dawkę promieniowania za jednym razem, żeby prześwietlenie spowodowało nieodwracalne zmiany.

Dla przykładu, dawka promieniowania wytwarzanego podczas tomografii wynosi od 4,4 µSv do około 20 µSv. Tymczasem lecąc samolotem na wakacje do słonecznej Portugalii, możesz dostarczyć sobie nawet 40 µSv, a przy dwudniowej ekspozycji na słońce – tyle promieniowania, co pantomogram zębów (około 12 µSv). Wiedz też, że promieniowanie naturalnie występuje również w przyrodzie. Żyjąc w Polsce każdego roku, dostarczasz sobie 2500 µSv, a w Szwecji 30-35 tys. µSv.

Diagnostyka zgryzu jest niezwykle istotna dla prawidłowej profilaktyki zębów. Dzięki niej stomatolog może szybko znaleźć, a następnie wyeliminować potencjalne zmiany i stany zapalne w kości, perforacje korzenia, czy połączenie zęba z zatoką. Może też sprawdzić skuteczność wypełnienia po leczeniu endodontycznym lub zaplanować leczenie ortodontyczne bądź implantologiczne. Prześwietlenie szczęki stanowi zatem skuteczną formę diagnostyki zębów i pozwala uchronić się przed zgubnymi konsekwencjami rozwijających się chorób.

Diagnostyka zgryzu – Mokotów

Aby prześwietlenie było bezpieczne, a dawka promieniowania możliwie najmniejsza, warto wybierać te placówki medyczne, które dysponują nowoczesnym sprzętem radiologicznym. W naszym gabinecie pracujemy jedynie na dobrej klasy urządzeniach, uznanych, międzynarodowych marek. Dzięki nam zyskujesz bezpieczeństwo i wysoką jakość oferowanych usług, a także możliwość wykonania na miejscu wszystkich niezbędnych zdjęć. Dlatego nie zwlekaj i umów się na wizytę korzystając ze strony: https://www.dentyscipod1.pl/.