Co to jest próchnica i jak zapobiegać jej powstawaniu? - Dentyści pod 1

Co to jest próchnica i jak zapobiegać jej powstawaniu?

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą jamy ustnej. O konieczności jej przeciwdziałania słyszał chyba każdy. Ta powszechna , choć bagatelizowana przypadłość prowadzi do powstawania ubytków w zębach, a nawet ich utraty. Próchnica jest groźniejsza niż myślimy i może być zaraźliwa. Dowiedz się, dlaczego nie należy jej lekceważyć.

Co to jest próchnica?
Próchnica to choroba, która polega na demineralizacji szkliwa, które prowadzi do uszkodzenia tkanek zęba. Rozwój próchnicy to powolny ale złożony proces, który wymaga wystąpienia kilku czynników jednocześnie. Aby mogła się rozwinąć w jamie ustnej muszą być obecne bakterie próchnicowe tworzące płytkę nazębną oraz cukry. Tak powstają kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba.
Jednym z wczesnych objawów są plamki próchnicowe o jasnym kolorze, które z czasem zaczynają się pogłębiać. Głębokie ubytki mają ciemny kolor. Jeśli nie odwiedzimy gabinetu w odpowiednim czasie gabinetu, bakterie zaatakują miazgę zęba.

Jak zapobiegać próchnicy?
W zapobieganiu próchnicy bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Ważne jest regularne mycie zębów, dobrze dopasowana szczoteczka i prawidłowa metoda szczotkowania zębów. Należy także korzystać z nici dentystycznych. Warto postawić także na dietę bogatą w wapń, odpowiednią ilość białka i witaminy. Należy też pamiętać o fluorze, który skutecznie blokuje rozwój próchnicy. Kluczowe są przede wszystkim regularne wizyty u stomatologa, który na bieżąco będzie mógł monitorować stan zębów. Dentysta lub higienistka fachowym okiem oceni stan zębów, a w razie konieczności doradzi, jakie podjąć kroki.

Gdzie udać się do stomatologa?
W naszym gabinecie Dentyści pod Jedynką, mieszczącym się w samym sercu dzielnicy Mokotów priorytetem jest profilaktyka. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem i zawsze pracujemy w lupach zabiegowych bądź pod mikroskopem.
Nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej. Gabinet znajduje się w dzielnicy Mokotów na ulicy Baboszewskiej 1Więcej szczegółów uzyskać można na stronie www.dentyscipod1.pl. Dentyści pod Jedynką, Baboszewska 1, Warszawa - Mokotów